Kan Kaybediyoruz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kan Kaybediyoruz
Alucra Turan Bulutçu MYO'ya 210 öğrenci kayıt yaptırdı.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Geçen sene yerleştirme sonuçlarında bu rakam çok daha fazla iken bu yıl ülke genelinde sınavsız geçiş hakkının da kaldırılmasıyla okulumuzda çok ciddi bir öğrenci kaybı yaşandı. Bu sayı, geçen seneye göre yaklaşık 200 öğrenci azaldı.

Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz ay üniversite tercihlerinin açıklanmasından sonra, Alucra'daki yüksekokulları kazanan 40'a yakın öğrenci ise kayıt yaptırmaktan vazgeçti. Daha önceki yıllarda okula kayıt yaptıran öğrenci sayısı 400-500 civarında iken bu sayının her geçen yıl azalması, bu yıl da sadece 210 öğrenci ile kalması ileri değil, geri gitmenin işareti olarak gösteriliyor.

Alucra'nın ekonomisinin can damarlarından olan üniversitenin düşen öğrenci sayısıyla birlikte her geçen süre kan kaybetmesi ilçe halkında büyük üzüntü yaratmıştır.

Öte yandan komşu ilçelerimizden Şebinkarahisar’da ki Meslek Yüksekokulları'na ise 423 öğrencinin kayıt yaptırdığı öğrenildi.

Ne Yapılabilir? Fakülte Nerede Kaldı?

Şuana kadar sessizliğini koruyan Alucra Sivil Toplum Kuruluşları özellikle de Alucra Vakfı, öğrenci sayısının artırılması bilhassa Fakülte alt yapısının oluşturulması için gerekli çalışmaları başlatmalıdır.

Sadece sivil toplum kuruluşları değil, siyasi parti temsilcilerileri, Alucra Kaymakamlığı, Alucra Belediyesi ilçenin geleceğine büyük etkisi olacak olan MYO ve Fakülte için olağan gücüyle projeler üretip gerçekleştirmelidir. Geçen yıl kapanan 2 bölüm sonrası gidişatın iyi olmadığı gözler önündedir. Aksi bir müdahale yapılmadığı sürece okulunun geleceğini tehlikeye atmış oluruz.

Anahtar Kelimeler:
Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti BeyoğluÖnceki Haber

Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Bey...

Arda Köyü Burs ile Yola Çıktı Kurs ile Devam EdiyorSonraki Haber

Arda Köyü Burs ile Yola Çıktı Kurs ile D...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar