Kene'ye Dikkat, Alucra'da 10 günde 16 Vaka

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kene'ye Dikkat, Alucra'da 10 günde 16 Vaka
Her sene yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz keneler sıcak havanın etkisiyle birlikte bu yıl ilçemizde daha erken ortaya çıktı!
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele devam ederken, ülke genelinde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne (KKKA) karşı da uyarılar artırıldı.

Son 10 Günde 16 Vaka, Kene'ye Dikkat!

Alucra Devlet Hastanesi yetkilileri tarafından alınan bilgiye göre Alucra ilçesinde son 10 gün 16 kene vakası olduğu ifade edildi.
Mayıs ayında bu sayının daha da fazla olduğu Erzincan, Sivas gibi çevre illere hastaların nakillerinin yapıldığı iletildi.

Haziran ayı içerisinde 10 günlük süreçte 1 hastanın Giresun'a sevki ile gönderildiği, diğer hastaların ise takip edilerek kontrollerinin yapıldığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı, 2020 yılı içerisinde 10 Haziran itibariyle 15 kişinin yaşamını yitirdiği hastalıktan korunmak için alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığı kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı. Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgular. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için bakanlık şu uyarıları sıraladı:

• Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

• Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven vb.) çıkarmalıdır.

• Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

• Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

Anahtar Kelimeler:
Hemşerimiz Şükrü Genç'in Acı KaybıÖnceki Haber

Hemşerimiz Şükrü Genç'in Acı Kaybı

İrem'in Hayalleri Alucra'da GerçekleşiyorSonraki Haber

İrem'in Hayalleri Alucra'da Gerçekleşiyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar