Kira Geliri Olanlar Dikkat

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kira Geliri Olanlar Dikkat
Kira geliri olanlar için beyanname dönemi son tarih 31 mart salı günü olarak belirlendi.

1 Ocak -31 Aralık 2019 tarihleri arasında konut ve iş yeri kira geliri elde eden, gelir vergisi mükelleflerinin 1- 31 Mart arasında gayrimenkul sermaye iradı beyannamesi vermesi gerekmektedir. 31 Mart salı günü beyan dönemi sona erecektir.

2019 yıllı için konut kirası istisna sınırı 5.400 TL, işyeri için 40.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarları aşan kişilerin GMSI beyannamesi vermesi gerekmektedir. İstisna şartı tek bir konut için geçerli olup hesaplamaları ona göre değerlendirmek gerekmektedir.

Gayrimenkul gelirlerinin tespiti için iki yöntem izlenmektedir. Bunlar;

1.Gerçek Gider Yöntemi

2.Götürü Gider Yöntemi

Beyan veren mükelleflerden 2 yöntemden yalnızca birini seçmek zorundadırlar. İkisini birlikte uygulanmamaktadır.

*Gerçek Gider Yöntemi: Bu yöntemin seçilmesi durumunda belgeye dayalı bazı harcamaların indirim konusu yapılabilmektedir. Bunların bazıları aşağıda sıralanmıştır.

-Kiraya verilen gayrimenkul için sigorta giderleri, belediyeye ödenen harçlar, emlak vergisi gibi harcamalar.

-Kiraya verilen gayrimenkul için ödenen, aydınlatma, ısıtma, su, asansör aidatları.

-Amortismanlar, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen faizler ile iktisap tarihinden itibaren 5 yıl süreyle iktisap bedelinin %5‘ lik kısmını indirim konusu yapılabilinmektedir.

-Gayrimenkul sahiplerinin başka bir yerde kirada oturmaları durumunda ödedikleri kirayı indirim konusu yapabilmektedirler.

*Götürü Gider Yöntemi: Götürü gider yöntemi gayrimenkul gelirlerinizin tümüne uygulanır. Elde ettiğiniz gelir istisna tutarı çıktıktan sonra %15 götürü indirim uygulanıp kalan tutar üzerinden vergi hesaplanması yapılmaktadır. Bu yöntem için teşvik edici belge şartı aranmamaktadır. Bu yönetimin seçilmesi durumunda iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönülememektedir.

Kira geliri olanlar için birkaç örnek vermek gerekirse;

Örnek 1 : Mükellef (A), 2019 yıllında meskenini aylık 400 TL kiraya vermiştir. 2019 yıllında toplam 4.800 TL kira geliri elde etmiştir. Bu durumda mesken için elde edilen kira geliri 5.400 TL istisnanın altında yer aldığı için beyan edilmeyecektir.

Örnek 2: Mükellef (B), 2019 yıllında meskenini aylık 800 TL kiraya vermiştir. 2019 yıllında toplam 9.600 TL kira geliri elde etmiştir. Mükellef (B), kira geliri istisna rakamı 5.400 TL ‘yi geçtiği için beyanname vermesi gerekmektedir.

 Kira gelirlerinizi ikametgahınızın bağlı bulunduğu vergi dairesi veya internet vergi dairesi https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ internet adresinden hazır beyan sistemi kolaylıkla verilebilinmektedir.

Saygılarımla
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Şerif BIYIKCI

Anahtar Kelimeler:
Hüseyin Yelek Hocaefendi Dualarla DefnedildiÖnceki Haber

Hüseyin Yelek Hocaefendi Dualarla Defned...

Öğrenciler Kan Kardeşi OlduSonraki Haber

Öğrenciler Kan Kardeşi Oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!