Kısmı Çalışma Uygulaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kısmı Çalışma Uygulaması
Çalışanları yakından ilgilendiren kısmi çalışmayı sizler için değerlendirdik.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu bu günleri, en az hasarla atlatarak, hayatın olağan akışına dönmesini umut ediyoruz.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadelede özveriyle çalışan sağlık personelimize ve güvenlik güçlerimize teşekkür ederiz. Beyannamelerin ertelenmemesi sebebiyle biz mali müşavirler ve muhasebe ailesi içinde yeni bir hafta olacak. Genelge kapsamında işlerine ara veren firmalar (Kıraathaneler, kahveler, kafeler, berberler) ve bazı işverenler, faaliyetlerine ara vermiş bulunmaktadır. Genelge kapsam dışında kalan bazı firmalarda çalışanlarının ve müşterilerinin sağlıklarını riske atmamak adına, faaliyetlerine geçici bir süreliğine ara vermiş durumda.  Ticari faaliyetin aksaması ile birlikte işsizliğin önüne geçmek adına kısmı çalışma uygulaması ön plana çıkmaktadır.

Kısmı Çalışma Uygulaması; Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulma halinde, işçilere maaş desteğe sağlamaktadır. Kısmı çalışma uygulaması İş-Kur bünyesinde yürütülmekte olup, çalışanların son üç yıl içinde 600 gün prim yatırmış olması ve son 120 gün bir fiil çalışma şartı aranmaktadır. Bu şartlarda esneklik gösterileceği, çalışanların mağdur olmaması için karar alınacağı medyada yer almaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi, Miktarı ve Ödenmesi

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.
 
Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.
 
Başvurular elektronik ortamda yapılarak, değerlendirmeye alınacaktır. Çalışmalarına ara veren ve ara verecek olan kişilerin, bu uygulamadan yararlanmalarında fayda sağlanacağı kanaatindeyiz.

Saygılarımla
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Şerif BIYIKCI

Anahtar Kelimeler:
Demirözü Gençlik Kollarından Örnek HareketÖnceki Haber

Demirözü Gençlik Kollarından Örnek Harek...

Hıfzısıhha Kurulu ToplandıSonraki Haber

Hıfzısıhha Kurulu Toplandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar