Kürtün-Alucra Grup Yolu Karayolları Yol Ağında

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürtün-Alucra Grup Yolu Karayolları Yol Ağında
Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin devam eden Ocak ayı toplantılarında Kürtün ilçesinde bulunan Özkürtün-Erikbeli-Tonya ve Yukarı Kürtün-Alucra grup yollarının karayolları yol ağına alınması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar başkanlığında yapılan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Genel Sekreter Yardımcıları Selahattin Kocaman ve Bayram Akçay’ın da katıldığı toplantıda geçtiğimiz ay meclis gündemine gelen konuyla ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor komisyon başkanı Hüseyin Güvendi tarafından okundu.


Kürtün-Alucra Grup Yolu Karadeniz'e Bağlanan En Kısa Yol 


Güvendi, teklifte bahse konu her iki yolun da ulaşım ağı bakımından stratejik bir konuma sahip olduğunu belirterek, Yukarı Kürtün-Alucra yolunun İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan en kısa yol olduğunu, Özkürtün-Erikbeli-Tonya grup yolunun da Tonya ilçesine bağlı Fol beldesinin 1953 yılına kadar Özkürtün Beldesine bağlı bir köy olması nedeniyle sosyal, ekonomik ve kültürel bağ açısından önemli olduğunu söyledi.

Arazisi çok sarp olan her iki yolun yapımı, standartlarının yükseltilmesi ve bakımı için Özel İdare’nin bütün bütçesinin aktarılması halinde bile altından kalkılamayacağını ifade eden Güvendi, özellikle yaz aylarında çok fazla trafik yoğunluğu bulunan yolların Yeşil Yol ağında olduğunu da hatırlattı.

Güvendi, komisyonun her iki yolun da karayolu ağına alınmasının uygun olacağına dair görüşünü meclis üyelerine aktardı. Daha sonra yapılan oylamada komisyon kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerinde yaşayan vatandaşların özellikle yaz aylarında turizm ve yaylacılık için sıklıkla kullandığı bahse konu Yukarı Kürtün-Alucra yolunun Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan kısmının 48,7 kilometre, toplam uzunluğunun 84,5 kilometre, Özkürtün-Erikbeli-Tonya yolunun ise Gümüşhane sınırları içerisinde kalan kısmının 12,8 kilometre, toplam uzunluğunun ise 35 kilometre olduğu öğrenildi.

Kurtbeli Yolu Hareketleniyor

Alucra'nın kaderini belirleyecek en büyük proje olan Kurtbeli Yolu projesi Gümüşhanelileri gerçekleştirdiği yol yatırımıyla daha da büyük bir önem kazanacak.

Anahtar Kelimeler:
Şebin'de Parklar Gül KokacakÖnceki Haber

Şebin'de Parklar Gül Kokacak

Alucra ve HititlerSonraki Haber

Alucra ve Hititler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar