Kürtün'de Tünel ve Bölünmüş Yol Seferberliği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürtün'de Tünel ve Bölünmüş Yol Seferberliği
“Keçi Bile Gitmez” Denilen Yola Tünel ve Bölünmüş Yol! Şuşehri - Şebinkarahisar - Alucra - Çamoluk yolu ise kaderine mahkum!
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Şebinkarahisar - Alucra - Çamoluk halkı yıllardır yolları için uğraş vererek yollarının ve özellikle Eğribel Tünelinin yapılmasını beklerken, Türkiye’nin birçok yerinde bu hızlı bir şekilde devam ediyor. Karınca hızında devam eden yol çalışmalarının yanı sıra devamlı ertelenen tünel ihalesi vatandaşları kara kara düşündürürken Kürtün vadisindeki hali hazırdaki 86 kilometrelik çift şeritli yol, yaklaşık yüzde 30’u tünel, köprü ve viyadükle geçilecek şekilde 74 kilometrelik bölünmüş yola dönüşeceği açıklandı.

Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan en önemli geçitlerden olduğu belirtilen Kürtün Vadisi için hazırlanan bölünmüş yol projesi yayımlandı. Zigana Tüneli'nin projesini de yapan Petek Proje Mühendislik Müşavirlik A.Ş. tarafından hazırlanan proje ile Tirebolu ilçesinden başlayıp Gümüşhane-Trabzon karayolu Kürtün yol ayrımına kadar halihazırdaki 86 kilometrelik çift şeritli yol, yaklaşık yüzde 30’u tünel, köprü ve viyadükle geçilecek şekilde 74 kilometrelik bölünmüş yola dönüşecek. Kürtün ilçesi ve Özkürtün beldesinin de tünellerle geçileceği proje, yolu mesafe olarak yüzde 16 azaltırken, süre olarak yüzde 42 oranında azaltacak.

Mevcut haliyle 1 saat 36 dakika süren ayrım Tirebolu yolunu 55 dakikaya indirecek yeni projede yol boyunca en uzunu 2 bin 905, en kısası 110 metre olacak şekilde 23 kilometre uzunluğunda 36 adet yeni tünel ve bin 941 metre uzunluğunda 19 adet yeni köprü ve viyadük planlanıyor.

Doğu Anadolu’dan Karadeniz sahiline Zigana Dağı'nı çıkmadan ulaşmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı yol, doğu Karadeniz’in iç bölgelerinden Orta Karadeniz ve İç Anadolu’ya gideceklerin kullandığı en önemli güzergahlardan birisi.

Yöre halkının ve yolu kullanan herkesin yıllar boyunca “Şuradan karşıya bir köprü yapsalar da bu kadar yolu dolanmasak” dediği her noktanın ya tünelle ya da köprüyle geçildiği projenin milyonlarca liraya mal olması beklenirken, projesinin sosyal medyada yayınlanması bile bölge halkını heyecanlandırdı.

Şebinkarahisar - Alucra - Çamoluk yöre insanıda beklesin ki yol yapılacak, Tünel açılacak!

Haberin Diğer Fotoğrafları

Yenisebinkarahisar.com

Anahtar Kelimeler:
Şehitlik Mevkiinde Trafik KazasıÖnceki Haber

Şehitlik Mevkiinde Trafik Kazası

30 Yataklı Hastanemiz İhale AşamasındaSonraki Haber

30 Yataklı Hastanemiz İhale Aşamasında

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar