Mekke'nin Fethi Gecesine Davetlisiniz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mekke'nin Fethi Gecesine Davetlisiniz
Anadolu Gençlik Derneği Alucra İlçe Temsilciliği tarafından Mekke'nin Fethi Gecesi sosyal medya üzerinden yayınlanacak programında tüm hemşehrilermiz davetlidir.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Değerli Basın Mensupları; Kıymetli Alucralılar,

Miladi  takvimle  2020  yılını  birkaç  gün  sonra  geride  bırakacağız  ancak  unutmamamız gereken olaylar var.

Biz birbiri ardına gelen gündüz ve gecelerin her insan için iyiden, doğrudan, faydalıdan, haktan ve adaletten yana olmak için bir imkân olduğuna inanıyoruz. Yine biz iki günü birbirine eşit olanın ziyanda olduğuna inanıyoruz. Her yeni gün yaptığımız iyiliklere, güzelliklere, faydalı ve doğru işlere daha fazlasını katma imkânımız var ve biz ulaştığımız zaman nimetinin bu yönde kullanılması gerektiğinin bilincindeyiz.

Suriye’de iç savaş onuncu yılını bitirmek üzere.   Filistin toprakları 70 yılı aşkındır işgalci İsrail tarafından işgal altında. Yemen’de acımasız bir iç savaş devam ediyor, sadece bombalar değil açlık ve salgınlarda binlerce çocuğun ölüm nedeni. Libya’da sular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Nijerya’dan Somali’ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor. Diğer taraftan 7 milyar 600 milyon insanın yaşadığı bu gezegenimizde her 5 saniyede bir 1 çocuk açlık nedeniyle ölüyor.   Her 4 saniyede 1 bir insan mülteci pozisyonuna düşüyor. Son 5 yıl içerisinde  on  binlerce  insan  Akdeniz’i  aşmaya  çalışırken  yaşamını  yitirdi.  Avrupa’ya  ulaşan çocuklardan on binlercesi kayıp, kendilerine ulaşılamıyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor.

Yaklaşık  1  buçuk  milyar  insan  sağlıklı  içme  suyundan  mahrum  ve  2  milyar  insanın yoksulluk sınırının altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Pandemi nedeniyle yukarıda belirtilen vahim olayların daha da kötüye gittiğini maalesef görmekteyiz. İnsanlık bu yıl hem açlık, hem virüs hem de yüz yıldır insanlığı etkisi altına alan Emperyalizm ve Siyonizm planlarıyla mücadele etmek zorunda bırakılıyor.

Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede  insanları  farklı  şekillerde  uyutup  uyuşturarak  kitleleri  duyarsızlaştırıyorlar  ve  hakikati örtbas ediyorlar. Dünyanın birçok yerinde insanlar savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken, emperyalizm eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor ve farklı uğraşlarla insanların gerçeklerden uzaklaştırılması adına her yıl olduğu gibi bu yılda farklı kutlamalar ile insanlığı etkisi altına almaya devam ediyor.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık  gecesinde yüzlerce noktada Mekke’nin Fethi Programını yıllardır düzenliyoruz.

Bu yıl pandemi nedeniyle bir araya gelemediğimiz şu günlerde Mekke’nin Fethi’ni her yıl olduğu  gibi  aynı  coşkuyla  sesimizin  ulaştığı  tüm  Dünya’daki  hanelerde  kutlamak  adına  online olarak düzenliyoruz.

Bilindiği   üzere   yeryüzünün   ilk   binası   Kâbe’nin   bulunduğu   şehir   olan   Mekke   İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi  yıldönümünü  ya  da  fethin  kronolojisini  konuşmadan  ziyade  fetih  ruhunu  kuşanmanın derdindeyiz.

Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün  karanlığının  Kelam-ı  Kadim’in  berraklığıyla  silinmesidir.  Fetih,  sonradan  olma  ilahlara reddiyedir.  Fetih,  insanların  temel  hak  ve  özgürlüklerini  gasp  eden  zulüm  düzeninden  adil  bir düzene geçen yolun açılmasıdır.

Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları   bize   yurt   yapan   anlayışın   fetih   ruhu   olduğuna   inanıyoruz.   İnsanımız   kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz.

Bu yıl ekranlardan düzenleyeceğimiz Fetih Buluşmasının “Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına ve 7 Milyar insanlık âleminin saadetine vesile olması inancıyla programımıza 7’den 70’e, Edirne’den Kars’a, Avrupa’dan  Afrika’ya,  Balkanlardan Amerika’ya aynı duyguyu paylaşan herkesi davet ediyoruz. Tüm halkımız mekkeninfethi.com adresinde programımızın detaylarıyla ilgili bilgi sahibi olabilir ve isimlerine özel hazırladığımız online davetiye'ye ulaşabilirler.

31 Aralık Perşembe gününün akşamı tüm halkımızı ailesiyle beraber ekranlarının başına davet ediyor ve bu Fetih coşkusunun evlerimizden tüm insanlığa yayılmasını temenni ediyoruz.

Programımız TV5 ekranlarından ve sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlanacaktır.

Vakkas Melih Tayyib ÇİĞDEM
Anadolu Gençlik Derneği Alucra İlçe Temsilcisi

 

Anahtar Kelimeler:
Alucra İmam Hatip Yerleşkesinde Bir Dizi ÇalışmaÖnceki Haber

Alucra İmam Hatip Yerleşkesinde Bir Dizi...

Ziraat Katılım'dan Alucralı Öğrencilere Tablet YardımıSonraki Haber

Ziraat Katılım'dan Alucralı Öğrencilere...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar