Mevduat Garantisi 150 bin Liraya Çıkarıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mevduat Garantisi 150 bin Liraya Çıkarıldı
Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonu limit tutarı 100 bin liradan 150 bin liraya yükseltildi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

25 Eylül Çarşamba günü, Resmi Gazete de yayımlanan Yönetmenliğe göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu mevduat sigorta limitini 100 bin TL'den, 150 bin TL'ye yükseltmiş oldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı hemşehrimiz Muhiddin Gülal, temmuz ayında yaptığı açıklamada, bankacılık sektörünün güvenli olduğunu, ilgili paydaşlarla görüşülerek sigorta limitini 100 bin TL 'den 150 bin TL'ye çıkaracaklarını açıklamıştı.

Türkiye'de mevduat toplama yetkisi olan yerleşik bankaların mevduat sigortası sistemine katılması zorunludur. Sigortanın kapsamı bankalarda mevduatı olan bireysel kişilerin mevduatlarını güvence altına almaktadır, ticari banka hesapları bu kapsama girmemektedir.

Gerçek kişilerin, ticari işleme konu olmayan TL, döviz ve kıymetli maden cinsinden vadeli/vadesiz banka hesapları, birikim hesapları sigorta kapsamında teminat altına alınmaktadır.

Mevduat sigortası kapsamında bir kişinin bir bankadan alabileceği maksimum teminat tutarı 150 bin TL'dir. 150 bin TL'lik sınır her bir banka için ayrı ayrı geçerli olmaktadır.

Bankanızın iflas etmesi ya da tasfiyesi söz konusu olduğunda yerleşik olan bankanın, gerçek işi hesabında ki mevduatı sigorta kapsamında ödenmektedir.Tüm ödemeler TL cinsinden yapılmakta olup, döviz ve kıymetli maden cinsinden mevduatların belirlenen şartlar doğrultusunda, TL'ye çevrilerek ödemesi gerçekleşmektedir.

Örnek verecek olursak;

1.) A kişisinin, X Bankasında, 100 bin TL vadesiz mevduatta parası bulunmaktadır. Bankanın iflas etmesi durumunda, bu tutarın 100 bin TL'si sigorta kapsamında ödenmektedir.

2:) A kişisinin, X Bankasında, 200 bin TL vadesiz mevduatta parası bulunmaktadır. Bankanın iflas etmesi durumunda, bu tutarın 150 bin TL'si sigorta kapsamında ödenmektedir.

Farklı tutarlarda, farklı hesapları bulunan kişilerin daha teknik konu içinde yer almaları durumunda, TMSF'nin sıkça sorulan sorular kısmında kendi durumları ile ilgili bilgilere ulaşabilirler.

Saygılarımla
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Şerif BIYIKCI

Anahtar Kelimeler:
Yaylada Erzak ve Yaşam Malzemesi Bırakma!Önceki Haber

Yaylada Erzak ve Yaşam Malzemesi Bırakma...

Ak Parti'de Kongre Süreci BaşlıyorSonraki Haber

Ak Parti'de Kongre Süreci Başlıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar