Ozan Arif’e Anıt Mezar Yapılacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ozan Arif’e Anıt Mezar Yapılacak
13 Şubat 2019'da hayatını kaybeden Halk Ozanı Alucralı hemşehrimiz Ozan Arif Şirin’e anıt mezar yapılacak.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Anıt mezarın proje tasarımını ise MHP Genel Merkez’inin mimarı olan, bu güne kadar imzası bulunan eserlerle sadece Türkiye’de değil dünya da isim yapmış ve birçok başarı ödülü bulunan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in üstlendiği öğrenildi.

Yurt içi ve yurt dışında yapılan birçok önemli eserde imzası bulunan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, çağımızın yeni Mimar Sinan’ı olarak gösteriliyor.

Vasiyeti üzerine Samsun’da babasının yanına defnedilen ve 10 bin kişinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreniyle Şubat ayında ahirete uğurladığımız Türk Milliyetçiliğinin ve Ülkücü hareketin sembol ismi, asrın Dede Korkut'u Ozan Arif’in anıt mezarının Şubat ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Ahmet Vefik Alp sosyal medya hesabında Ozan Arif ile kuçaklaştığı bir resmi paylaşarak şu ifadeleri paylaştı:

"O gerçek bir Ülkücü idi, sığıntı, satılık değil,...Çok üzgünüm çok..."

OZAN ARİF KİMDİR?

Ozan ArifOzan Arif Giresun'un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949'da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü'nden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu'nun kızıdır.

Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun'da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı.

12 Eylül 1980 olaylarıyla birlikte, ailesini, çocuğunu ve hepsinden önemlisi, öz vatanı Türkiye'yi geride bırakarak, 24 Eylül 1980 tarihinde Almanya'ya gitti.

Onbir yıllık acı bir ayrılıktan sonra, 5 Kasım 1991'de nihayet memleketine ve vatanına geri dönmesi nasip oldu.

Bu süre zarfında, dünyada nerede bir Müslüman Türk insanı varsa onu gidip bularak, milli heyecanın filizlenmesine yardımcı olmuş ve önemli görevler almıştır. Daha çocuk yaşlarda iken Kerem ile Aslı'yı, Leyla ile Mecnun'u, Karacaoğlan'ı, Köroğlu'nu, Dadaloğlunu, Yunus'u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberleyen Ozan Arif, Karadeniz'de, yaşadığı yörede hayli yaygın olan irticalen Türkü söyleme sanatı sayesinde çok meşhur oldu. Hatta eskiden destan satıcılarının Ozan Arif'e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları sebebiyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

İlk olarak ortaokul ikinci sınıfta sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964'te İstanbul'da bulunan Şemsi Yasıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine giren Ozan Arif, uzunca zamandır gönül dostlarına seslenmektedir.

ÖDÜLLERİ

Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif'in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif'in Türk Halk Edebiyatı'nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

Bunların yanında Konya'da Türkiye Aşıklar Bayramı'nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı'nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

Anahtar Kelimeler:
Vali Sarıfakıoğulları, Çamoluk’taÖnceki Haber

Vali Sarıfakıoğulları, Çamoluk’ta

Camii Yangında Kullanılamaz Hale GeldiSonraki Haber

Camii Yangında Kullanılamaz Hale Geldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar