Pancar Alucralı'nın Geçim Kaynağı Oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Pancar Alucralı'nın Geçim Kaynağı Oldu
Giresun'un fındık üretimi yapılmayan Alucra ilçesinde pancar üretiminin artırılmasına teşvik amacıyla çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Her geçen yıl üretimin artarak devam ettiğini belirten Alucra Ziraat Odası Sekreteri Mete Metinyurt, Giresun denilince akla fındık gelse de pancar üretiminin de önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Alucra Ziraat Odası
Sekreteri Metinyurt; “Her geçen yıl pancar üretimimiz ilçemizde artarak devam etmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar bin tonu bulmayan pancar üretimi bu yıl 5 bin tona ulaşmıştır. Pazar payımızın yaklaşık 2 bin tonu Ordu ilinde,2 bin tonu çevre ilçelerimizde bir tonu da ilçe içerisindedir. Daha önceden yöre halkının kendi ihtiyacı için ürettiği pancar son birkaç yıl içerisinde ekonomik gelir sağlamaya başlamıştır. Daha çok  turşu yapımında kullanılan pancar talep yöre halkımızın da yüzünü güldürmüştür. Hayvancılıktan başka yöre halkımıza ek gelir getirecek bir tarım ürünü haline gelmiştir. Bunun nedeni de yöremizde üretilen pancarların daha kaliteli olması öne sürülüyor. Özellikle Ordu ilinden bir çok pazarcılar ilçemizde  tarlalara ortak olarak pancar üretimi yapmaktadır.”

Pancar Turşu Fabrikası Kurulacak

İlçede pancar üretiminin daha fazla yaygınlaştırılması amacıyla Ziraat Odası olarak bir takım projeler de başlattıklarını belirten Metinyurt; “Artık biliniyor ki pancar yöremizin önemli bir tarım ürünü haline geliyor. Bu tarım ürününün daha fazla ilçemize girdi sağlaması amacıyla AB Hibe Fonu Projesi kapsamında soğuk hava deposu ve bir turşu fabrikası kurmayı planlıyoruz. Bu şekilde hem istihdam sağlamış olacağız hem de pancarı işlemiş olarak satmış olacağız. Bunun yanı sıra üreticilerimiz Kooperatif kurma aşamasındayız. Bu projelerin gerçekleşmesi halinde yöremiz pancar üretimiyle adından söz ettireceğine inanıyoruz.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Son Yılların En Büyük Dernek Organizasyonu YapıldıÖnceki Haber

Son Yılların En Büyük Dernek Organizasyo...

3.Osman Ağa Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Turnuvası BaşlıyorSonraki Haber

3.Osman Ağa Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Ay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar