Prim Borcu Olanlar Dikkat

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Prim Borcu Olanlar Dikkat
Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti almaya devam edecekler.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Birçok kişiyi yakından ilgilendiren, prim borcu olan BAĞKUR ’lu ve Genel Sağlık Sigortalı (GSS) sağlık hizmeti alma hakları 31 Aralık 2019'da son bulmuştu.

08.01.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararıyla birlikte Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren, prim borçluları ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil; devlet ve üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlık hizmetlerinde yararlanmaya devam edeceklerdir.

Bu kararla birlikte borçları baki olup, sağlık hizmetinden yararlanmasına engel teşkil etmeyecektir.

Çalışmayan ve herhangi sosyal güvencesi olmayan kişiler, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınmaktadır. Bu sistem zorunlu olup, 2020 yılı GSS prim alt tutarı 88,29 lira olarak belirlenmiştir. Gelir testi sonucu hane halkı geliri net asgari ücret tutarın 1/3 ‘ün altında kalması durumunda, devlet tarafından ücretsiz sağlık hizmetinden yararlandırılmaktadır.

18 yaş altı çocuklar GSS kapsamında ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. 18 yaşından sonra bireylerin sosyal güvencesi olmaması durumunda GSS sistemine dahil olmaktadır.18 yaşındaki kişi lisede öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar, üniversite eğitimi görüyorsa 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. 2016 yıllında yapılan değişikle birlikte gençlerin mezuniyetlerinden sonra 2 yıl iş ve eğitim hazırlığı aşamasında devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu 2 yıl lise öğrenimi görenler için 20 yaşı, üniversite öğrenimi görenler için 25 yaşı geçmemektedir.

Saygılarımla
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Şerif BIYIKCI

Anahtar Kelimeler:
İstanbul Şebinkarahisar Vakfı Gala Gecesi YapıldıÖnceki Haber

İstanbul Şebinkarahisar Vakfı Gala Geces...

Alucra Aile Sağlığı Merkezinde Hizmette Sınır YokSonraki Haber

Alucra Aile Sağlığı Merkezinde Hizmette...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar