Şebin'de Organik Karpuz Bereketi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şebin'de Organik Karpuz Bereketi
Her ne kadar Adana ve Diyarbakır ile de anılsa Şebinkarahisar'da Organik Karpuz Bereketi yaşanıyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Şebinkarahisar ilçesi kültür ve tarih turizmi kadar tarımsal alanda da iddialı. Ceviz ve Dut’uyla ünlü Şebinkarahisar ilçesinde son yıllarda artan organik tarım meyvelerini vermeye başladı. Verimli topraklara sahip olan ilçede karpuzdan kavuna, çilekten domates ve fasulye'ye birçok sebze ve meyve yetişmekte.

Karpuz’un başkenti olan Adana, Diyarbakır ve Akdeniz Bölgesi’nde sezonun sonuna gelinirken, bugünlerde bu illerden yüzlerce kilometre uzakta Şebinkarahisar ilçesinde karpuz bereketi yaşanıyor.

İlçeye bağlı Avutmuş bağlarında yetiştirilen karpuzlar hasat edilmeye başlanıldı. Şebinkarahisar İlçesinde inanç, kültür ve doğa turizminin ardından sıranın tarım turizmine geldiğini belirten Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, ilçedeki bağlarda, kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan birçok meyve sebze yetiştirildiğini söyledi. Haziran ayında fasulye ile başlayan tarımın bugünlerde karpuz hasadıyla devam etiğini ifade eden Uzuner, “2020 sezonu için Şebinkarahisar Avutmuş mahallesinde (bağlarda) turizm amaçlı tarımsal ürünler için bir çalışma başlatacağız. Gelen turist atalık tohumlar ile tarımı dinleyecek, uygulayacak, ürünlerden kendisi toplayıp satın alabilecek.

2020 sezonunda 20 tur otobüsü hedefi ile başlayacağımız proje hem ekolojik tarımı destekleyecek hem de üreticinin ürününün yerinde satılmasını sağlayacak. 2021 yılında tarımsal ürünlerin geleneksel yöntemlerle katma değerli ürünler haline gelmesi için atölye çalışmaları başlatacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Manisa'dan Alucra'ya Eğitim DesteğiÖnceki Haber

Manisa'dan Alucra'ya Eğitim Desteği

MHP Ekibinden Rektör Can'a Tebrik ZiyaretiSonraki Haber

MHP Ekibinden Rektör Can'a Tebrik Ziyare...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar