Şebinkarahisar Vakfı: 'Meyve Çekirdeğini Çöpe Atmayın'

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şebinkarahisar Vakfı: 'Meyve Çekirdeğini Çöpe Atmayın'
İstanbul Şebinkarahisar Vakfı yöneticileri meyve çekirdeklerini tekrar doğayla buluşturmak adına önemli bir proje başlattılar.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

İstanbul Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşçan ile Vakıf Başkan yardımcısı ve İBB meclis üyesi Bora Kılıç yaptıkları duyuruda; Haziran – Kasım ayları içerisinde Şebinkarahisar genelinde üretim ve tüketimi yapılan meyvelerin tohumlarının, çekirdeklerinin, yerel halktan ilan verilerek belirlenecek bir alanda toplanması, bu çekirdeklerin kurutulduktan sonra etrafı ıslak toprakla kaplanarak Kasım ve daha sonraki aylarda ormanlık, çalılık vb. arazilere serpilerek toprakla buluşturulması sağlanacağı bildirildi. Bölgede bu çekirdeklerin büyümesini sağlamak ve doğadaki yabani hayvanların beslenmesi ekolojik dengenin sağlanması (Hüdaverdi meyveler) aynı zamanda çeşitli bitki ve çiçek tohumlarının serpilerek bal ormanının oluşmasına katkı sağlamak olduğunu belirterek "meyve çekirdeğini çöpe atmayın" çağrısında bulundular.

Meyve Çekirdeğini Çöpe Atmayın

Vakıf yöneticileri; "Gelin, İstanbul Şebinkarahisar Vakfının sosyal sorumluluk projesinde birlikte olalım. Yaz aylarında tüketimini yaptığımız meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmayalım. Saklama kaplarında toplayıp biriktirelim. Biz onları toprakla buluşturarak Hüdaverdi meyvelerinin yetişmesini sağlayacağız. Doğadaki ekolojik dengenin korunmasına, yabani hayvanların beslenmesine yardımcı olalım" dediler.

Uzmanlar, yenilen meyvelerin çekirdeklerinin çöpe değil toprağa atılarak daha yeşil bir çevre oluşturmanın mümkün olduğunu söyledi.

Yeryüzünün aldığı yağmur miktarının 10 yıllık aralıklarda arttığını ifade eden uzmanlar, "Yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 santim altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ya da arabanıza koyun. Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerin savurun. Korkmayın. bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır. Toprak o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler. Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın. Toprağa rastgele atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu ispatlandı" diyerek, vatandaşları bu konuda hassasiyete davet etti.

Anahtar Kelimeler:
Motosiklet Tutkunlarının Yeni Güzergahı AlucraÖnceki Haber

Motosiklet Tutkunlarının Yeni Güzergahı...

Çamoluk Lavanta Bahçesi Hasata HazırlanıyorSonraki Haber

Çamoluk Lavanta Bahçesi Hasata Hazırlanı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar