Şiran'da Aspir Bitkisi Yüzleri Güldürdü, Gelir 5 Milyon TL

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şiran'da Aspir Bitkisi Yüzleri Güldürdü, Gelir 5 Milyon TL
Şiran Belediyesinin hayata geçirdiği Aspir bitkisi yetiştiriciliğinde hasat başladı. Yetkililer hedefledikleri yıllık geliri 3,5 milyon TL olarak görürken hasatında verimli olmasıyla gelir miktarın 5 milyon TL'yi bulduğunu açıkladılar.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Komşumuz Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde belediye ve tarım merkezinin katkıları ile aspir hasatı başladı.

Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel'in tarımsal kalkınma için ilçelerinde DOKAP destekli başlattığı proje yüzleri güldürüyor.

Şiran Belediyesinin iştirak şirketi olarak 09.04.2020 tarihinde kuruluşunu yaptığı Şiran Bel 1877 Tarım Merkezi isimli şirket tarım ürünü Aspir bitkisinin hasatına başladı.

BÖLGENİN YENİ TARIMSAL ÜRÜNÜ OLACAK

Şiran Bel 1877 Tarım Merkezi Müdürü Fatih Dayan'ın Alucrahaber.com'a yaptığı açıklamada;

"Şiran Belediyesi tarafından 09.04.2020 tarihinde Şiran Bel 1877 Tarım Merkezi ismiyle kuruluşu gerçekleşti. Dokap üzerinden Aspir Bitkisi için yaptığımız projede 1 milyon 800 bin TL makine ekipman desteği aldık. 1 tane biçer döver, 2 tane traktör, 2 tane silaj ot biçme makinesi, 1 tane toplar döver ve 1 tane silaj paketleme makinesi temin ettik.

Sezonun başlamasıyla 75 çiftimizle 6.141 dönüm araziye aspir ekimini gerçekleştirdik. Tohum ve gübre desteğini Ordu Altaş Yağ Sanayisinden, akaryakıt desteğini de Şiran Belediyesi olarak Başkanımız Mutlu Özel üstlendi.

2020 yılındaki hasılat gelirini 3 ile 3,5 milyon TL düşünürken şuanda posa, yem, saman ve yağ olarak değerlendirdiğimizde 5 milyon TL nin üzerinde bir hasılat yakalayacağımızı düşünüyoruz. Aspir'in çok değerli bir yağı var, bunu Ordu Altaş Yağ fabrikasına vereceğiz, posa, saman gibi diğer ürünleri Şiran Bel 1877 Tarım Merkezi olarak biz satıyoruz.

Elde edilen mahsulden yaklaşık 1200 ton bir saman üretimi gerçekleşiyor. Ülkemizde saman konusunda ciddi sıkıntılar yaşanırken bizler ilçemiz ve çevre ilçelerimizin bu ihtiyacını karşılamış olacağız.

Nisan ayında işkur üzerinde 25 kişilik bir çalışma ekibi oluşturduk, Temmuz ayında da bu personelleri şirketimize istihdam ettik. Seneye bu ürünü 40 bin dönüm üzerinde ekimini yapmayı düşünüyoruz ve personel sayımızı da 50 kişiye çıkarıcaz. Makine ekipman desteği içinde DOKAP üzerinden yeni proje talebinde bulunduk, sonuçlanmasını bekliyoruz.

Yozgat ile Akdağmadeni ilçesinden 3 adet New Holland TC 5070 marka biçer döver kiralayarak, ekipmanımızdaki mevcut Massey Ferguson biçer döveri de dahil ederek aspir hasatlarımızı gerçekleştirmekteyiz." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Hemşehrimiz Zafer Engin Ankara'ya AtandıÖnceki Haber

Hemşehrimiz Zafer Engin Ankara'ya Atandı

İlçe Merkezinde Covid-19 Denetimleri YapıldıSonraki Haber

İlçe Merkezinde Covid-19 Denetimleri Yap...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar