Siyez Buğdayı Alucra'da Yeni Gelir Kaynağı Olacaktır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Siyez Buğdayı Alucra'da Yeni Gelir Kaynağı Olacaktır
Giresun’un fındık yetişmeyen ilçelerinde yeni ürün arayışı devam ediyor. Alucra Ziraat Odası Başkanı Mete Metinyurt siyez buğdayından ilçe adına oldukça umutlu.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Alucra Ziraat Odasının teşvikleriyle genetik yapısı değişmeyen tek buğday türü olan siyez'in Kasım-Aralık ayında denenmek amacıyla Alucra ilçesinde ekimi yapılmıştı. Ziraat Odası Başkanı Mete Metinyurt oldukça umutlu açıklamalar yaptı.

Başkan Mete Metinyurt; ilçemizde maalesef fındık yetişmiyor, tarım ekonomisine yeni gelir kapıları oluşturmak için geçtiğimiz sonbahar'da deneme amaçlı çiftcilerimize siyez buğdayı ektirmiştik. Ekim yapılan yerleri yerinde incelediğimizde ürünün ilçemizde en çorak yerlerde dahi oldukça verimli olduğunu büyük bir mutlulukla gözlemledik. Alucra Kavaklıdere köyünde genç girişimci kardeşlerimizin ve Karabörk Köyü Karaçayır mevkinde Mustafa Duman'ın yaklaşık 10 dönümlük arazisinde denenen siyez buğdayı şuanda beklediğimiz verimin üzerinde olarak gözlemliyoruz. İlçemiz çiftcileri adına bu büyük bir sevinç, buralardan elde edeceğimiz ürünleri tohum yapıp bu türün ilçemizdeki ekim alanlarını genişleteceğiz. Tüm gayretlerimiz çiftcilerimiz için yeni bir gelir kapısı sağlayıp onları teşvik etmektir" dedi.

Başkan Metinyurt yaptığı açıklamada, "Siyez buğdayının hem ekonomik olarak hemde sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. 10 bin yıllık tarihi olan siyez buğdayının genetiği değiştirilmemiş, tamamen organik, gluten yok, diyabet ve çölyak hastaları için oldukça faydalı bir tür. Alucra için önemli gelir kapısı olacağını şimdiden görmek bizi mutlu etmektedir" dedi.

Anahtar Kelimeler:
Çalışan Herkesi İlgilendiriyor!Önceki Haber

Çalışan Herkesi İlgilendiriyor!

Çiftçilere 283 bin adet Sebze Fidesi DağıtıldıSonraki Haber

Çiftçilere 283 bin adet Sebze Fidesi Dağ...

Haber Yorumları

 • ÇETİN16-05-2020 10:12

  Ekin çiğnenir mi...

 • Tahir Ağa14-05-2020 13:22

  Allah çalışana verir kardeşim çok güzel bir haber umarım çiftcilerimize hayırlı kazançlar sağlar.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar