Ücretsiz İzin - Nakdi Ücret Desteği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ücretsiz İzin - Nakdi Ücret Desteği
17.04.2020 tarihinde yayınlanan 7244 sayılı kanun kapsamında, geçici istihdam güvencesi ve nakdi ücret desteği ile ilgili düzenlemelere yer verilmiştir.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Kısa çalışma uygulamasından yararlanamayan, ücretsiz izine ayrılan, işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere nakdi ücret desteği sağlanmasını ve her türlü iş sözleşmesinde, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında, üç ay süreyle işveren tarafından feshedilmemesini amaçlanmaktadır.

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun Geçici 24 üncü maddesi kapsamında nakdi ücret desteği uygulamasının usul ve esasları açıklanmıştır.

Kapsam alanı;

17.04.2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma uygulanmasından yararlanamayan işçileri,
15.03.2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçileri, kapsamaktadır.

Çalışmakta olan işçilerin, ücretsiz izin başvuruları işverenler tarafından “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” adresinden bildireceklerdir.

15.03.2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen ancak işsizlik ödeneği başvurusuna rağmen bu ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin nakdi ücret desteği ödemeleri, ayrıca başvuru yapmalarına gerek bulunmaksızın İŞKUR tarafından re’sen gerçekleştirilir.

15.03.2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ancak işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayan işsizlerin nakdi ücret desteği ödemeleri, “https://esube.iskur.gov.tr/” internet adresinden veya e-Devletten işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmaları üzerine İŞKUR tarafından gerçekleştirilir.

Nakdi ücret desteğinin süresi ücretsiz izne ayrılanlar için, 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arasında ücretsiz izinli olunan sürerleri kapsar.

15.03.2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve yine aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler için nakdi ücret desteğinin süresi, 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arasında işsiz olarak geçen süreleri kapsar.

Cumhurbaşkanı tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak sürenin uzatılması halinde, nakdi ücret desteği de aynı süre için uzatılacaktır.

Nakdi ücret desteğini, günlük 39,24 Türk Lirası, aylık 1.177 Türk Lirası olarak damga vergisi düşüldükten sonra ki rakamdır. Damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamaz.

İşçi ücretsiz izinli olduğu sürelerde çalışması durumunda çalıştığı her ay için ayrı ayrı idari para cezası uygulanacaktır.

Yaşlılık aylığı alan kişiler bu haktan yararlanmakta olup, süresi içerisinde emekli olan kişilerin ücretsiz izin desteği sone erecektir.

Fazla ve yersiz ödemeye sebebiyet veren işverenlerden, yapılan ödeme tutarı yasal faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

Bu usul ve esaslar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, daha teknik ve detaylı durumunuz olması durumunda ilgililerle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımla,
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Şerif BIYIKÇI

Anahtar Kelimeler:
Şiran’da Jandarma Ekipleri 70 adet Sikke Ele GeçirdiÖnceki Haber

Şiran’da Jandarma Ekipleri 70 adet Sikke...

İlçe Müftülüğünden Askıda Ekmek KampanyasıSonraki Haber

İlçe Müftülüğünden Askıda Ekmek Kampanya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar