Üniversite'nin Giresun'a Aylık Katkısı 55 Trilyon!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Üniversite'nin Giresun'a Aylık Katkısı 55 Trilyon!
Son dört yılda çok hızlı bir gelişim ve büyüme gösteren Giresun Üniversitesi (GRÜ); 13 Fakültesi, 11 Meslek Yüksekokulu, 3 Yüksekokul, 3 Enstitü, Devlet Konservatuvarı, binin üzerinde akademik- idari kadrosu ve 30 bin öğrencisiyle mega bir kurum haline gelirken, Giresun´a aylık 55 Trilyon lira gibi astronomik bir ekonomik katkıda sunuyor.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Bugün için Giresun´a en fazla değer ve katkı sunan Giresun Üniversitesi; merkez ve ilçelerdeki fiziki yapılanması ve yatırımlarıyla da Giresun´a en fazla katkıyı sunan kurum olurken, yapılan ve bilimsel verilere dayanan araştırmalara göre de ekonomik anlamda en fazla katkıyı sunuyor.

Ayda 55, yılda 440 Milyon TL

Giresun Üniversitesi´nde çalışan 1000´in üzerindeki akademik-idari personel ve 30 bin öğrencinin, Giresun´a ekonomik katkısı aylık ortalama 55 Milyon (eski parayla 55 Trilyon) lirayı buluyor. Sadece 8 aylık akademik dönem baz alındığında GRÜ´nün, Giresun´a yıllık katkısı 440 Milyon TL gibi astronomik bir rakama ulaşıyor.

Giresun Üniversitesi İstatistik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen ve Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esin Avcı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz Genç tarafından yürütülen anket çalışmasıyla, Giresun Üniversitesinde görev yapan 652 akademik ve 345 idari personelin bakış açısından Giresun Üniversitesi´nin Giresun iline katkıları belirlenerek bir rapor haline getirildi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar´a da sunulan raporda; çok çarpıcı sonuçlara ulaşılırken, 30 bin öğrencisi bulunan Giresun Üniversitesi´nin, sadece öğrenciler üzerinden Giresun´a aylık katkısı 51 milyon 720 bin lira olarak tespit edildi.

Giresun Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz Genç´in Lithuania Business University Of Applied Sciences, Journal of Management dergisinde yayınlanan 2015 yılının Nisan ayında 244 öğrenci üzerine uyguladığı anket sonucuna göre; öğrencilerin aylık ortalama harcama miktarı 1.724 TL dir.

Ankete katılan akademik ve idari personelin aylık ortalama geliri 4 bin 317 TL olurken, ankete katılanların Giresun´da ortalama harcama miktarları 3 bin 250 TL olarak tespit edildi. Ankete katılan 997 kişinin toplam ortalama aylık harcaması ise 3 milyon 240 bin 250 TL´dir.

Hesaplamalara ankete katılmayan akademisyenler ve sayıları yaklaşık 250´yi bulan şirket personeli ile akademik dönem dışı 4 aylık süre dahil edilmemiştir.

Anketten elde edilen diğer bazı sonuçlar ise şöyle sıralandı;

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 81´i Giresun Üniversitesi´nin, Giresun´un toplumsal, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayan bir kurum olduğu görüşünü benimserken, yüzde 70´i Giresun Üniversitesinin bilim insanı, meslek insanı yetiştiren ve bilimsel bilgi üreten bir kuruluş olduğunu düşünmektedir.

Yine ankete katılanların yüzde 84´ü Giresun´un ekonomik kalkınmasını sağlayan bacasız bir fabrika olduğu ve yaklaşık yüzde 97´si Giresun Üniversitesinin Giresun´un ekonomik yaşamını canlandırdığı görüşünü benimsemektedir.

Ankete katılanların yüzde 86´sı Giresun Üniversitesinin Giresun ve ilçelerinde bulunan fakülte/yüksekokul (Üniversite nüfusu) öğrencileri, personeli ve Üniversitenin yatırım ve diğer harcamaları ile yörenin gelişmesine katkıda bulunduğu görüşünü benimsemektedir.

Ankete katılanların yüzde 78´i Giresun Üniversitesinin Giresun´un Türkiye´nin her tarafında daha çok tanınmasına katkıda bulunduğu görüşünü benimserken, yaklaşık yüzde 51´i Giresun Üniversitesinin yöre insanının girişimciliğini ve ufuklarının açılmasına olumlu yönde katkıda bulunduğu görüşüne sahiptir.

Anahtar Kelimeler:
İtfaiye Ekibi 7/24 Göreve HazırÖnceki Haber

İtfaiye Ekibi 7/24 Göreve Hazır

Alucaza’da (Alucara’da) Yavuz Sultan Selim’in Ayak İzleriSonraki Haber

Alucaza’da (Alucara’da) Yavuz Sultan Sel...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar