Yaylacılar Alucra ile Bağlarını Güçlendirmek İstiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yaylacılar Alucra ile Bağlarını Güçlendirmek İstiyor
İlçemizin sınır komşularından olan Gümüşhane'nin Kürtün ilçesindeki yaylacılar Alucra ile bağlarını kuvvetlendirmek istiyor. Fakat ilçeye gelecek yolları yok.
Alucrahaber - Haberiçi Reklam -Sıla

Kürtün ve Alucra ilçeleri birbirine komşu ilçeler olmasına rağmen ulaşım sıkıntısı sebebiyle ilçeler arasında etkileşim neredeyse hiç yok denecek kadar az durumda.

İki ilçe arasında en kısa mesafeli yolun toprak yol olması insanları birbirlerinden uzaklaştıran en büyük engel. Geçmişte Alucra ve Kürtün ilçeleri arasında kültürel etkileşim ve ticaret at ve kervan şeklinde yapıldığı dönemlerde oldukça yoğundu. Fakat günümüzde artık bu şekilde at üstünde ticaret kalmadığından dolayı ilçeler arası iletişim yok olmuş durumda. İnsanlar araçla ulaşımın kısıtlı olduğu yerlere gitmek istemediğinden dolayı eskiden kurulan bağlar günümüzde kopmuş durumdadır.

Bu iki ilçe arasında yolun belli bir bölgenin asfaltlanmasıyla beraber bölge insanları birbirlerini daha yakından tanıyıp geçmişte kopan bağlar tekrardan kurabilirler. Ulaşımla beraber iki şehirde kültürel etkileşim, ticaret, turizm gibi faaliyetlerde hiç şüphesiz canlılık kazanacaktır.

Alucra ilçemize 30 km mesafede olan Kazıkbeli Yaylasını ve Yaylalı Köyü kiliselerini her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle Kazıkbeli yaylasını yılda 100 binden fazla insan ziyaret etmektedir. Ulaşım sıkıntısının ortadan kalkmasıyla beraber Kazıkbeli yaylası ve diğer Kürtün havzasından Alucra ilçemize ziyaretçi oranıda artacaktır. Öte yandan Kurtbeli üzerinden de Alucra'nın yakın olması gerek sağlık gerekse günlük ihtiyaçların karşılanması anlamında Alucra'yı önemli bir konuma getirmekte.

Kürtün ve Alucra ilçeleri arasında en kısa mesafe olan Yaylalı Köyü-Demirözü köyü yol güzergahından 30-35 km olan toprak yolun asfaltlanmasıyla bu iki ilçe asfalt yol ile birbirine bağlanmış olacak, bu yaylalardan en yakın olan şehir merkezi konumundaki Alucra her anlamda olumlu bir kazanç sağlayacaktır. Şu haliyle bozuk yoldan Alucra merkezden Demirözü köyü üzerinden Kürtün arasındaki mesafe 73 km olup 2 saat 15 dk alınırken mevcut D-40 karayolu ile 176 km 2 saat 54 dakikadır. Hem yaylaların keyfini çıkarark doğayla iç içe gitmek hemde zamanda tasarruf etmek bu yöre halkının hakkı olsa gerek.

En kısa sürede başta ilçe Kaymakamlıklarımızın ve İl Özel İdaresini bu yolun durumuna el atmasını ümit ediyoruz.

Anahtar Kelimeler:
Şimdi Değilse Ne Zaman?Önceki Haber

Şimdi Değilse Ne Zaman?

407 Yıllık Tarihi Duvar Yok mu Ediliyor?Sonraki Haber

407 Yıllık Tarihi Duvar Yok mu Ediliyor?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar