Sultan I.Mahmud Hân!

mask

Sultan I.Mahmud Hân! / Osmanlıya Son Parlak Dönemi Yaşatan Sultan!

(Edirne : 1696 --- İstanbul : 1754)

Dün, 622 yıllık devletimizde, 1730 - 1754 yılları arasında tam 24 yıl Devlet Başkanlığı yapan, Osmanlı'nın 24.Sultanı ve ayrıca 90.İslam Halife'si olan Sultan I.Mahmud Hân'ın doğum yıldönümüdür.

Dolayısıyla bu devlet büyüğümüzü siz dost ve kardeşlerimize kısaca da olsa tanıtmak isterim.

Babası II.Mustafa Hân, annesi ise Saliha Valide Sultan olup, hiç çocuğu olmamıştır ve 54 yaşında vefat etmiştir. Vefat edince de kardeşi II.Osman Hân Devlet Başkan'ı olmuştur.

Babası II.Mustafa Hân, tahttan indirildiğinde amcası III.Ahmed Hân devlet Başkan'ı olmuştur. Patrona Halil isyanı sonucunda III.Ahmed tahttan indirilince, onun yerine sultan olan I.Mahmud'a amcası çok önemli tavsiyelerde bulunmuştur.

I.Mahmud'un ilk işi, kaldırım kabadayıları olan Patrona Halil hergeleleriyle mücadele etmek olmuştur. Bu Patronalılar aldıkları rüşvet karşılığında bir Rum kasabını Boğdan'a (Moldova) Prens tayin ettirmeyi isteyecek kadar küstahlaşmışlardı.

Bu durum iki ay kadar daha sürdü. En sonunda Kırım'ın eski Han'ı Kaplan Giray'ın da yardımlarıyla bu isyancı bu hergele takımı tamamen hizaya getirildi.

Bu dönemde Hekimoğlu Ali Paşa Ordu'suyla Iran Tebriz'e girdi. 10 Ocak 1732 yılında yapılan antlaşmayla hem Kuzey hem de Güney Kafkasya Osmanlı Devletine bırakıldı.

Yine bu dönemde kendisini şah ilan etmeye çalışan Nadir Han, İran Ordu'larının başına geçti ve Bağdat'ı kuşattı. Topal Osman Paşa Bağdat'ı 8 ay kahramanca savundu ve sonunda Nadir Han'ı bozguna uğrattı.

Doğu sorununu çözen I.Mahmud Han, Rusya ve Almanya ile ilişkilere yöneldi. 1736'da Osmanlı Devleti Rusya'ya savaş ilan etti. Bir yıl sonra yani 1737'de de Almanya Osmanlı Devletine savaş ilan etti. Ama Alman Ordu'ları bir kaç meydan savaşında tamamen bozguna uğratıldı

Bu manzarayı gören Rusya da sulh istemek zorunda kaldı. Yapılan sulh anlaşmasına göre Rusya Karadeniz'de hem savaş hem de ticaret gemisi bulundurmamayı kabul etti.

Daha evvel Pasarofça Antlaşması ile Alman'lara verilen çok önemli toprakları örneğin Belgrat'ı I.Mahmud döneminde Belgrat Antlaşması ile Alman'lardan tekrar geri alındı.

I.Mahmud döneminde Avusturya Ordu'sunda görev yapan Fransız asıllı Kont de Boneval'ın ilticası kabul edilerek teknik anlamda ondan istifade edildi ve topçu ile istihdam subayı yetiştirmek üzere Mühendishane i Berri i Hümayun açıldı. Bu okul Yüksek Mühendis Mektebi olup 1944 yılında İ.T.Ü. adını alan okulun çekirdeğini oluşturmuştur.

Devrinde en değerli kimseleri seçip işbaşına getirdi. Karakter sahibi, azimli, şefkatli, merhametli ve sabırlı bir Hakan idi. En önemlisi ise, kendi zevkinden çok, milletin refahını düşünerek hareket etti. Böylelikle babasının ve amcasının düştüğü hatalara düşmedi.

Böylece Osmanlı Devletine en son parlak dönemini yaşatan I.Mahmud Han, 13 Aralık 1754'de cuma namazından dönerken atının üzerinde yığıldı kaldı ve attan indirmeye çalıştıkları sırada vefat ettiği görüldü. Tıpkı Türklerin at üzerinde yaşayıp at üzerinde vefat etmesi mefkûresine uyduğu gibi.

I.Mahmud Hân, Eminönü'nde Yeni Camiinin yanındaki Hatice Sultan Türbesinde babası II.Mustafa'nın yanına defnedildi.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.