İstanbul Uluslararası İslam Üniversitesi

mask

Bu benin hayalim…

Ümmetin bekası, birlikteliği ve beraberliği için gerekli olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. 2018 yılını doğru girdiğimiz bu günlerde hala bir üniversitemizin olmaması, Müslümanlara önderlik için kıyama kalkan ülkemiz ve toplumuz için bir üzüntü kaynağıdır.

Toplumuzda ve dünyada çeşitli yerlerinde çıkan sapık yapılar ve cemaatlerin ellerine düşen ve beyinleri yıkanan onca insanımızın onca din kardeşimizin vebalini taşımaktayız. Bakınız etrafınıza birisi İslam adına darbe yapmaya kalkıyor, diğeri etrafına topladığı dansöz kılıklı kadınlarla raks ederek her gün TV de boy gösteriyor. Almanya’da çıkan sapık bir gurup, kadın imanın arkasında kadınlı erkekli namaz kılıyor ve buna benzeyen nice yapılar insanlarımızı zehirleyerek hem bu dünyasını hem de ahiretlerini mahvetmekteler.

Kurulacak İslam Üniversitesi birincisi Uluslararası ve bağımsız bir yapıda olması gerekmektedir. Dünyada genelinde Müslüman ülkelerden ve Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı diğer ülkelerden değerli hocaları ve iyi yetişmiş akademisyenleri bünyesinde toplayarak kurulmalıdır. Kurulduktan sonrada her bir ülkeden seçimle gelen temsilcileri bünyesinde barındırmalıdır.

Üniversite bünyesinde dünya genelinde gelen hocaların oluşturacağı büyük İslam Kurulu kurulmalı ve senede birkaç kere toplanarak tartışmalı konularda fetva çıkarmalıdır. Ayrıca acil çözülmesi gereken konularda şura hemen toplanarak görüş bildirmelidir. Ortak alınan kararlar İslam toplumunda daha çabuk benimsemesi ve hayata geçirilmesiyle birlikte toplumlarda oluşan ikilikler sona erecektir. İslam Halifesinin bulunmadığı bu zamanda onun yerine alacak Büyük İslam Kurulu, Müslümanların birçok sorunu çözerek toplumlar arasında olan ayrışmaları azaltarak ümmet olma bilincini artıracaktır.

Kuran Kerim de ve Peygamber efendimizin uygulamalarında olmayan birçok hurafeler ve davranışlar son bulmasında büyük katkılar sunacaktır. Bugünlerde batılı şer ocakları tarafından kurulan ve desteklenen İslami terör örgütlüleri diye adlandırarak ümmetin içine nifak sokan bu yapılar da son bulacaktır. DEAŞ ve benzeri yapılar ne kurulabilecek nede taraftar toplayacaktır.

İslam ülkeleri siyasi çıkarları yüzünden ortak hareket edememektedir. Kanayan yara olan Filistin, Karabağ, Keşmir ve benzeri sorunlarımız için oluşacak kurulun görüş bildirmesi ile Müslüman devletleri bir araya getiremese bile Müslüman halkları aynı çatı altında toplayacaktır. Ümmetin acılarını ve sevinçlerini aynı anda hissetmesinde katkı sunacaktır.

Türkçe – Arapça –İngilizce eğitim vererek dünyanın her yerinde kendi bünyesine öğrenci çekerektir. Bu sayede yetiştirdiği talebeler dünyanın her yerinde İslam’ı güzel bir şekilde anlatabilecek her kese dil sorunu yaşamadan ulaşabilecektir. Batıda oluşan İslam’a fobiye karşı güçlü bir şekilde karşı koyabilecek İslam’ı doğru bir şekilde anlatabilecek insan kaynağımızı sağlamış olacaktır.

Yetiştirdiği güzel ve bilgili âlimleri dünyanın dört bir yanına göndererek diğer toplumların İslam’ı doğru anlamasını ve benimsemesi sağlayacaktır. Unutmayalım ki Peygamber efendimiz yanında, onu görerek İslam’ı öğrenen sahabeler dünyanın dört bir yanına yayılarak birçok toplumunun Müslüman olmasını sağlamıştır. İyi yetişmiş ve İslam’ı doğru, güzel yaşayan insanlar silahlardan, paradan daha etkili olacaktır.

En önemli konulardan birisi olan pozitif bilimler, edebiyat, sanat ve felsefe alanlarında İslam toplumunun yetiştirmiş olduğu insan sayıyı batılı toplumlara göre oldukça azdır. Üniversitenin bünyesinde ilgili alanlar içinde bölümler kurularak hem mütedeyyin hem de diğer alanlarda katkı yapacak insanlar yetiştirilmesi şarttır. Ve bu sayede yeni Ali Kuşçu’lar, yeni Harezmîler, yeni İbn-i Sinalar, yeni Mimar Sinanlar, yeni Necip Fazıllar yetiştirebiliriz.

Saygılarımla..

Ali İhsan DİKBAŞ/ Londra

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali İhsan DİKBAŞ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.