Kıbrıs Barış Harekatı (20 Temmuz 1974 - I)

mask

Bu barış harekâtı, 20 Temmuz'da başlamış ve Türk birliklerinin 14 Ağustos'da Lefkoşe'ye girişiyle tamamlanmış ulusal bir uyanış, silkiniş ve kendine geliş destanıdır.

Kıbrıs Barış Harekatını Türkiye, 11 Şubat 1959 Zürich ve 19 Şubat 1959 Londra Antlaşmalarından kaynaklanan garantörlük hakkından yola çıkarak yaptı

Birleşmiş milletler hem 20 Temmuz 1974 tarih ve 353 sayılı, hem de 11 Mayıs 1984 tarih ve 550 sayılı kararlarında ayrıca Avrupa Konseyi de ilgi kararında maalesef bu harekatı bir "işgal Harekâtı" olarak tanımladı. Yani Türk halkının Kıbrıs'ta katledilmesine kulaklarını tamamen tıkamışlardı.

Çünkü bu ekabir sınıfın gözleri vardı görmüyorlardı, kulakları vardı işitmiyorlardırdı ve kalpleri vardı idrak edemiyorlardı. Bu güruh senin haklı ve meşru davana destek olabilir miydi ?

Türklerle Rumlar arasındaki ilk olaylar, Osmanlı Devletinin adayı 1878 yılında İngiltere'ye 50 yıl süre ile kiralamasının süresinin dolmasına 8 sene kalmasıyla yani 1920'lerde başladı.

1920'lerde Rumlar, İngiltere'nin onayını almadan Yunanistan'a katılmak noktasında plebisit yapmaya karar verince, İngiliz'lerle Rumların arasını açıldı ve 1960'larda uluslararası antlaşmalardan kaynaklanarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulması noktasına

varıldı.

Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu ama Kıbrıs Türkleri büyük bir tehdit altındaydı. Malum o ki; Rumlar, 24 Aralık 1963 yılında " Kanlı Noel " diye tarihe geçen büyük bir katliam yaptılar ve bu soykırımda 364 kardeşimizi hunharca katlettiler, şehit ettiler.

1964 yılında İnönü hükümeti ve 1967 yılında ise Demirel hükümeti dönemlerinde TSK, adaya müdahale etmek istedi ancak İnönü, ABD Başkan'ı Johnson'un mektubu üzerine müdaheleden vazgeçti, Demirel ise hiç bir şey yapamamıştı.

1974 yılının 15 Temmuz'unda Kıbrıs Muhafız Alayı, Kıbrıs'ı Yunanistan'a katmak için bir darbe yaparak Makarios'u devirdi ve başa, EOKA'cı Nikos Sampson'u getirdi . Böylece Kıbrıs'ın, Yunanistan'a katılmasının önündeki engel kalkmış oldu.

İşte bu kargaşadan istifade ederek Kıbrıs Türk'ünün meşru ve insanca yaşama haklarının icrası için Anavatan'da, ECEVİT - ERBAKAN Hükümeti, 20 Temmuz 1974 sabahı Askeri kod adı " Atilla " olan, Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başladı. Harekattan bir kaç gün evvel, Başbakan Bülent Ecevit bu konuları müzakere etmek için diğer garantör ülke olan İngiltere'ye gitti.

Başbakan Vekili Necmettin Erbakan ise çoktan Milli Güvenlik Kurulunu toplamış ve yapılacak harekatın detayları bile görüşülmeye başlanılmıştı.

Ecevit, İngiltere'den harekat ile ilgili yeşil bir ışık alamadı ve yurda döndü. O yurda döndüğünde ise gemiler ve uçaklar yüklenmiş asker tam teçhizatlı hazırdı. BİSMİLLAH denildi ve 20 Temmuz 1974 sabahı MEHMETÇİK adaya çıkartmayı başlattı.

Bu konunun devamını aynı başlık adı altında ( 2 ) nolu makalemizde anlatmak üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.