Hz.Adem Aleyhisselam

mask

İNSANOĞLUNUN ATASI VE İLK PEYGAMBER - HZ. ADEM

Kur’ân-ı Kerim'de “Âdem” kelimesi, tek başına on yedi, isim tamlaması olarak da sekiz kez olmak üzere toplam yirmi beş ayette geçmektedir.

Hz. Âdem (A.S.) ilk insan olduğu gibi aynı zamanda ilk Peygamber olup yeryüzüne indirildikten sonra, Cenâb-ı Allah insan nesillerinin hepsini onunla, eşi Hz.Havva'dan dünyaya getirtmiştir. Allahü Teâlâ bu hakikati Nisâ sûresinin birinci ayetinde şu şekilde dile getirmektedir :

‎يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا ﴿١﴾

"...Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten (candan) yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz

Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir..."

Hz. Âdem (A.S.) diğer varlıkların aksine, sorumlu ve mükellef tutulan ve bunun için gerekli manevi, ahlâki, zihni ve psikolojik kabiliyetlerle donatılmış olarak yaratılmıştır.

Yüce Allah, Hz.Adem Aleyhisselamı topraktan yarattı. (Hûd, 11/61; Tâha, 20/55; Nuh, 71/18) ve yeryüzünde bir halife yaratacağını meleklerine bildirdiği zaman; ilim, irade ve kudret sıfatlarıyla donatacağı bu varlığın yeryüzüne uyum sağlaması için maddesinin de yeryüzü elementlerinden olmasını murat etmiştir.

Âdem (A.S.)'a, insanlığın ilk atası olması sebebiyle “Ebû’l-Beşer”, yeryüzünde halife kılındığı için de“Halifetullah” ismi verilmiştir. Kur’ân’da seçkin kullar arasında zikredildiğinden dolayı da “Safiyyullah” olarak isimlendirilir.

İnsanlığın ilk babası olarak da bilinen Adem (A.S.) kıssası, Kur’an-ı Kerim’de bir çok Sûrede geçmekle birlikte özellikle Bakara suresinde geniş bir şekilde yer almakta olup, Bakara 30.Âyet i Kerime'de şöyle buyrulmaktadır:

‎وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ ﴿٣٠

".....Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın ? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti...."

Kur’an-ı Kerim’de geçen bu kıssadan sonra yeryüzünden envai çeşit toprak alınarak, ilk insan yaratılmıştı. Dünya'nın muhtelif bölgelerinden getirilen toprakları, melekler su ile çamur yapıp insan şekline koydular ve sonra da Allahu Teala kendi ruhundan Adem Aleyhisselam'a ruh verdi. Onun içindir ki; başka hiç bir canlıda bulunmayan ve sadece insanoğlunda bulunan bir 'mucitlik ruhu' vardır.

Allahü teâlânın emri ile bütün melekler Âdem aleyhisselama karşı secde ettikleri yani saygı ile önünde eğildikleri halde uzun zaman meleklerin arasında bulunan İblis yani şeytan kibirlenip bu emre karşı geldi ve Âdem aleyhisselama karşı secde etmedi yani saygı göstermedi. Bu husus ise Bakara Sûresinin 34.Ayet i Kerimesinde şu şekilde açıklanmaktadır :

‎وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ ﴿٣٤

"....Hani meleklere, “Âdem için secde ediniz 'saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu...."

Hatta iblis kibrinde o kader ileri gitmişti ki, yaratılış açısından üstünlük taslaklamak gibi bir tekebbürün içine düşmüştü. Bu husus ise Sâd Suresi 76.Âyet i kerimesinde şöyle beyan edilmektedir :

قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ ﴿٧

".....İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın” dedi...."

Yaratıldıktan sonra Hz.Adem ve Hz.Havva ilk yurtları olan cennete konuldular. Yanlız onlara şöyle bir tembihte bulunuldu :

‎وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلاَ مِنْهَا رَغَداً حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الْظَّالِمِينَ ﴿٣٥﴾

"....Dedik ki: “Ey Âdem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi

bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.”....."

Fakat şeytan öyle bir yaratıktır ki 'insanın damarlarında dolaşan kan gibidir' bu husus, Peygamberimiz Aleyhisselamın bir Hadis i Şerifinde açık bir şekilde ifade edilmektedir. Şeytan bu gücünü kullanarak Hz.Havva'yı ve Hz.Ademi ikna ederek o yasak ağaca yaklaşmalarına neden oldu. Bunun üzerine de cennetten çıkarılarak, insanın nesli ile şeytanın neslinin birbirine düşman olarak kıyamete kadar mücadele edecekleri yeryüzüne indirildi.

İşte bu husus ve devamı Bakara Sûresi 36. Âyet i Kerimesinde şöyle buyrulmaktadır :

‎فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ وَقُلْنَا اهْبِطُواْ بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ ﴿٣٦﴾

"......Derken, şeytan ayaklarını oradan kaydırdı. Onları içinde bulundukları konumdan çıkardı. Bunun üzerine biz de, “Birbirinize düşman olarak inin. Sizin için yeryüzünde belli bir süre barınak ve yararlanma vardır” dedik....."

Rivayetlere göre, Hz.Adem Hindistan'ın Serendip Adasına, Hz.Havva'nın ise Arabistan'da Cidde civarında bir yere indirildikleri ve uzun bir zaman Allahu Teala'ya yalvarış ve yakarıştan sonra Allahu Teala onları Arafat'ta buluşturmuştur.

Hz.Adem (A.S.) ile Hz.Havva annemiz evlendikten sonra birçok çocukları dünyaya geldi. Bunlardan Kabil, kardeşi Habil'i öldürmüştü. Bunların kıssası da Maide Suresi 27. Ayeti kerimesinde şöyle anlatılır :

‎وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ ابْنَيْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِن أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ ﴿٢٧﴾

"...... (Ey Muhammed!) Onlara, Âdem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, “Andolsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah, ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti...."

Hâbil ile Kâbil isimleri Kur'ân-ı Kerimde ve hadis-i şeriflerde geçmemektedir. Bu isimler Ehl-i Kitaptan nakledilen rivayetlerden bize ulaşmaktadır. Kur'ân-ı Kerim'de “Âdem'in iki oğlunun kıssası” şeklinde ifade edilen bu hadise, müminlerin ders alması için anlatılmıştır.

Habil ile Kabil, Hz.Âdem’in farklı iki ahlaka sahip oğullarıdır. Birisi muttaki; Allah'a bağlı, ibadetinde samimi ve kardeşine karşı kötülük düşünmeyendir. Diğeri ise ibadetinde ciddiyetsiz, kıskanç, bencil, ihtiraslı ve Hakk’a isyan duygularıyla dolu birisidir.

Aslında bu konuda daha da bir şeyler anlatmak isterdik.Ancak; yazıyı çok uzatarak, bıktırıcı bir hale de getirmek de doğru bir yaklaşım değildir.

Allah’ın selâmı; insanlığının atası olan Hz.Âdem (A.S.)'a, Sevgili Efendimiz Hz.Muhammed aleyhisselâma ve bütün peygamberânı zîşan efendilerimizin üzerine olsun.

Velhasıl; bugün özetle de olsa âyeti kerimeler ışığında Hz.Adem Aleyhisselam'ı tanıtmaya çalıştık. Kısmet olursa bu yılın sonuna kadar Kur'anı Kerim'de ismi geçen diğer bütün Peygamberleri de tanıtmaya devam edeceğiz inşaallah.

Bir sonraki makalemizde buluşmak üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler