Miryokefalon Zaferi

mask

ANADOLU'NUN TÜRK YURDU OLDUĞU SAVAŞ - 17 Eylül 1176

17 Eylül tarihi Anadolu Selçuklu Devleti ile Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu arasında, Denizli - Isparta arasında Miryokefalon denilen mevkide geçen ve Anadolu Selçuklu Devletinin zaferiyle sonuçlanan büyük savaşın 841. yıl dönümüdür.

Sultan II.KılıçarslanDoğu Roma İmparatoru Manuel Kommenos, Anadolu Selçukluların ilerleyişini durdurmak ve kaybettiği toprakları yeniden kazanmak amacıyla güçlü bir ordu ile taarruza geçmeye karar verdi.

Bunu haber alan Sultan II.Kılıç Arslan, İmparator Manuel Kommenos'a elçi göndererek daha önce yapılmış olan barış antlaşmasının yenilenmesini önerdi. İmparator Manuel Kommenos, barışın yenilenmesi için öncelikle Anadolu'ya yönelik Türk akınlarının durdurulmasını istedi. Sultanı II.Kılıç Arslan da bu teklifi kabul etmedi ve o da Doğu Roma'nın üzerine yürümeye karar verdi.

II.Kılıç Arslan, son gelişmeler üzerine Bizans’a ikinci kez elçi göndererek tekrar barış önerisinde bulundu. Manuel Kommenos bu barış teklifini de reddederek komutanı ve amcasının oğlu Andronikos Vatatzes’i, ordusuyla birlikte Amasya'yadaki Anadolu Selçuklu Devleti birlikleri üzerine gönderdi.

Kendisi de Frank, Peçenek, Macar ve Sırp güçlerinden oluşturduğu ordusu ile Konya’ya doğru yöneldi. Anadolu Selçuklu birlikleri, Andronikos’un ordusu ile Niksar civarında karşı karşıya geldiler ve yapılan bu muharebede Androkinos öldürüldü.

Konya’ya doğru ilerleyen İmparator Manuel Kommenos'un ordusu ise Konya’yı zaptettikten sonra Denizli’ye doğru yöneldi. Doğu Roma ordusunun geçebileceği tek yol, Miryokefalon Kalesinin yakınlarındaki sarp ve dar bir geçitti. Anadolu Selçuklular da Doğu Roma Ordusunu burada karşılamaya karar verdiler. Doğu Roma Ordusu, yaklaşık 100.000 askerden meydana gelen kalabalık bir ordu ve güçlü savaş teçhizatları ile uzun sürebilecek bir savaşa karşı çok iyi bir hazırlık yapmışlardı. Anadolu Selçuklu ordusu ise; her açıdan Romalılara göre daha zayıf durumdaydı.

Doğu Roma ordusunun tecrübeli komutanları, Anadolu Selçukluların savaş stratejisini fark ettiler ve İmparator Manuel Kommenos'u uyardılar. Ancak tecrübesiz ve kendilerine çok güvenen prensler, şan ve şöhret kazanmak için zor olanı tercih ederek, Manuel Kommenos'a savaşmak için baskı yaptılar.

Anadolu Selçuklu ordusu, Doğu Roma kuvvetlerinin ilerlemesi esnasında stratejik bir hamle yaparak geri çekildiler ve dağ geçitlerine konuşlandılar.

İmparator Manuel Kommenos, tecrübeli komutanlarını dinlemeyip, Selçukluların kurguladığı Hoyran Gölü ile Kumdanlı arasındaki dar geçit ve sarp vadiden 17 Eylül 1176 günü içeri girmeye başladı.

İşte tam o sırada pusuda beklemekte olan Türk Ordusu, her yandan hücuma geçerek düşmanı çok yoğun bir ok yağmuruna tuttu. Anadolu Selçuklular, sarp alanlara konuşlandıkları yerlerden bu esnada aşağı inip Doğu Roma Ordusunu ana geçidin içinde tutarak taarruza geçtiler.

MiryokefalonDoğu Roma ordusu artık inisiyatifi kaybetmiş ve İmparator Manuel Kommenos, savaşmaktan ziyade bu dar geçitten bir an evvel dışarı çıkmanın yollarını arıyordu. Miryokefalon Savaşının üçüncü gününde, Doğu Roma ordusunun ağır savaş teçhizatları ve mancınıklarla donanmış birlikleri tamamen yok edilmiş ve elde kalanlar da tamir edilemez hale gelmişti.

Sefere çıkarken Türk ordusunu mağlup ettikten sonra Antakya’ya sefer yapacağını düşünen İmparator Manuel Kommenos Miryokefalon'da ağır bir hezimete uğramıştı. Korkunç bir bozguna uğrayan ve çok ciddi kayıplar veren İmparator Manuel Kommenos, Sultan II.Kılıçarslana barış önerisinde bulundu. Sultan da Eskişehir’deki istihkâmların yıkılması koşuluyla bu öneriyi kabul etti.

Miryokefalon Savaşı hem Doğu Roma İmparatorluğu gem de Anadolu Selçuklu Devleti açısından çok çok önem arz eden ve yüzlerce yıllık kalıcı izler bırakan ço büyük bir savaştı.

Miryokefalon Savaşı ile Türklerin Anadolu üzerindeki hakimiyetleri kesinleşmiş ve Doğu Roma İmparatorluğu da Anadolu üzerindeki emellerinden vazgeçmek mecburiyetinde kalmıştır.

Ayrıca bu büyük zaferle Anadolu Selçuklu Devleti, Türk ve İslam dünyasında önemli devlet konumuna yükselmişlerdir. Avrupa’da ise büyük endişelere neden olan bu zafer, III.Haçlı Seferi’nin yapılmasının önemli nedenlerinden biri oldu. Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu, bu zaferden sonra saldırı durumundan savunma durumuna geçti.

Sultan II.Kılıç Arslan ise 37 yıllık yönetimi sırasında, başarısı ve adaletiyle sadece Türklerin değil yönetimi altında yaşayan Hristiyanların da güvenini kazanmıştı. Bu aziz milletin Sultan II.Kılıç Arslan gibi Devlet Başkanlarına ihtiyaçı vardır. Yüce Rabbim bu milletten bu özlediğimiz yöneticileri esirgemez inşaallah.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler