15 Temmuz'un Öncüleri de Artçıları da Ne Kâbus Günlermiş (I)

Allah Aşkına Şu 15 Temmuz'un Öncüleri de Artçıları da Ne Kâbus Günlermiş Öyle! (I)

1-) : 10 Temmuz 1894 : İstanbul'da meydana gelen depremde 1.349 kişi hayatını kaybetti ve deprem 1,5 m yüksekliğinde Tsunami'ye neden oldu.

2-) : 10 Temmuz 1921 : Yunan ordusu Kütahya - Eskişehir hattında taarruza geçti. Yani neredeyse Ankara'nın bile işgaline ramak kalmıştı.

3-) : 10 Temmuz 2000 : Suriye Devlet Başkanlığına Beşşar Esad getirildi. Esad kurduğu Nusayri Diktatörlüğü ile Suriye iç savaşında 5 yılda yaklaşık 500.000 Suriyelinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

4-) : 11 Temmuz 1947 : Mustafa İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı ve Recep Peker'in Başbakanlığı döneminde, Türkiye ile ABD arasında ilk ikili askeri ve ekonomik yardım antlaşması imzalandı ve bu antlaşmadan sonra maalesef ülkemiz hep ABD'nin dümen suyunda gitmeye başladı. Ancak, 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle bu bu derin uykudan uyandığımızı ümid ediyorum.

5-) : 11 Temmuz 1995 : Stebrenitsa Soykırımı : Uygarlık iddiasında bulunan Avrupa'nın tam merkezinde Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Ordusu, Bosna Hersek'te Srebrenitsa Soykırımını yaptı ve insanın kanını donduracak bir biçimde 8.372 Bosnalı Müslüman hunharca ve vahşice katledildi.

6-) : 12 Temmuz 1191 : III.Haçlı Seferi : Kudüs'ü müslümanlardan geri almak amacıyla III.Haçlı Seferi düzenlendi. Bu sefer sırasında Alman İmparatoru Friedrich Barbarossa, Silifke'de boğulunca Alman Haçlı Ordusu dağıldı. Ancak İngiliz ve Fransız Haçlı Orduları yola devam ettiler se de Selahaddin i Eyyubi'yi yenemeyerek gerisin geri döndüler.

7-) : 12 Temmuz 1878 : Osmanlı Devleti, Rus'lara karşı güçlü Avrupa ülkelerinin de desteğini almak için Kıbrıs Ada'sının idaresini 92.800 Sterlin karşılığı geçici olarak İngiltere'ye bıraktı. Ancak; bu vergi Osmanlı devletine hiç mi hiç ödenmedi. İngiltere de Osmanlı Devletinin I.Dünya savaşına karşı cephede iştirakini bahane ederek 5 Kasım 1914 tarihinde Kıbrıs'ı resmen ilhak etti.

8-) : 12 Temmuz 1932 : Türk Dil Kurumu kuruldu ve ilk Genel Sekreterliğine ve baş uzmanlığına da Agop Martayan (Dilaçar) isimli bir Ermeni vatandaş getirildi. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler ya. Türk Dil Kurumuna Ermeni bir vatandaş hem de çok hassas bir görev. Ciğerin kediye teslimi misali. Agop Dilaçar, I.Dünya savaşı sonrasında Lübnan Beyrut'ta bir Ermeni Okulunun müdürlüğünü yapmıştı. Yine Beyrut'ta Ermenice yayınlanan ilk gazete olan LUYS'un genel yayın yönetmeni idi.

Âh vatanım âh. Türk dil kurumunun başına koyacak bir Türk'ün bile sanki bulunamadığı vatanım âh!

9-) : 12 Temmuz 1933 : Japonya'nın Hokkaido Adası açıklarında meydana gelen depremde 230 kişi hayatını kaybetti.

10-) : 12 Temmuz 1967 : ABD'de New Jersey'de 6 gün devam eden ırkçı ayaklanmalarda 27 kişi hayatını kaybetti.

11-) : 13 Temmuz 1878 : Osmanlı Devleti Rusya ve diğer batılı büyük devletlerle Berlin antlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma ile Osmanlı Devleti; Sirbistan, Romanya ve Karadağ'ın bağımsızlığını tanımak durumunda kaldı. Fatih Sultan Mehmed'in fethettiği Bosna -Hersek de geçici olarak Avusturya Macaristan İmparatorluğuna bırakıldı.

12-) : 13 Temmuz 1921 : Afyon, Yunanlılar tarafından işgal edildi. Afyon'un kurtuluşu ise, 27 Ağustos 1922'de yani işgalden tam 14 ay sonra mümkün olabildi.

13-) : 13 Temmuz 1938 : İstanbul'da yapılan ilk Türk uçağı Ankara yolunda düştü.

14-) : 13 Temmuz 1960 : Said i Nursi'nin mezarı açıldı. Kemikleri, Isparta Barla civarında bilinmeyen bir yere gömüldü.

15-) : 13 Temmuz 1995 : Isparta'da Senirkent ilçesinde meydana gelen sel felaketinde 74 kişi hayatını kaybetti.

16-) : 14 Temmuz 1683 : Osmanlı Orduları Viyana'yı 2.kez kuşattılar. 16 Temmuz'daki ilk muharebeyi kazanmamıza rağme sonuç tam bir hüsran olmuştur. Yani 620 yıllık bir devlette sonun başlangıcı başlamıştır.

17-) : 14 Temmuz 1700 : Osmanlı Devleti Çarşık Rusya'sı ile İstanbul Barış Antlaşmasını yaptı. Ancak; bu antlaşma ile meşhur ve stratejik Azak kalesini kaybettiğimiz gibi Karadeniz'de üstünlüğü de Rus'lara kaptırmıştık olduk.

18-) : 14 Temmuz 1789 : Fransız İhtilali diğer tabirle KANLI İHTİLAL ile devrilen Fransa'nın son kralı XVI.Louis, eşi Kraliçe Marie Antoinette ve günde ortalama yüz Fransız Giyotinle idam edildi. Toplamda ise bu kanlı ihtilal sırasında 23.000 ölüm olayından 17.000'i giyotinle yani başı kesilerek idam edilme söz konusudur.

19-) : 14 Temmuz 1921 : Tavşanlı, Yunanlılar tarafından işgal edildi. Tavşanlının Derbent Köyünde, Böcekoğlu Hüseyin'in evinde toplanan toplam 17 Türk, ev ateşe verilmek suretiyle Yunanlılarca diri diri yakıldı.

20-) : 14 Temmuz 1926 : Mustafa Kemal Paşa'ya yönelik İzmir Süikastı girişimi nedeniyle İstiklal Mahkemesince verilen karar doğrultusunda Rize Milletvekili Ziya Hurşit dâhil 18 arkadaşı idam edildi.

21-): 14 Temmuz 1933 : Almanya'da Nazi'ler bütün muhalefet hareketlerini yasakladılar. Bugün aynı nazi ruhu yine ortada dolaşmakta ve 2 milyon Türk'ün ve 8 milyon müslümanın yaşadığı ülkede Müslüman bir Cumhurbaşkanına kendi halkıyla ve dindaşlarıyla buluşmasına bile müsaade etmediler.

22-) : 14 Temmuz 1938 : İtalya, Yahudi karşıtı bir Nazi modelini kabul etti. Oysaki Osmanlı Devleti sultan II.Bayezid Han zamanında 1492 yılında insanlık adına İspanya'daki Yahudileri gemiler göndererek hem kurtarmış hem de kendi topraklarında İskan ettirmişti.

23-) : 14 Temmuz 1958 : Irak'ta darbe oldu ve darbe sırasında Hâşimi sülalesinden olan Kral II.Faysal ve İstanbul Harbiye'sinden mezun Başbakan Nuri Said Paşa öldürüldü.

24-) : 14 Temmuz 1959 : Kerkük'te komünist Kürtler ve diğer işbirlikçileri, 3 gün 3 gece boyunca Türkmenlere karşı büyük bir katliama başlamış ve bu katliam sırasında 25 Türkmen lider şehit edilmiştir.

25-) : 14 Temmuz 1960 : Konya eski valisi Cemil Keleşoğlu, Yassıada'da intihar ettiği iddia edildi. Oysaki Keleşoğlunun oğlu Erhan Keleşoğlu ile kızı Sema Erdem cuntanın intihar iddiasına inanmamaktalar ve babalarının tek suçunun " MENDERES'i karşılamak " olduğunu ifade ederek bir insan iki bileği nasıl olur da kesilerek intihar edebilir diyerek babalarının cuntacılar tarafından öldürüldüğünü beyan etmekteler.

26-) : 14 Temmuz 1971 : İstiklal Mahkemelerinin 3 Ali'sinden biri olan Kılıç Ali (Ali Çetinkaya) öldü. Tarihçi Cemal Kutay'a göre bu Kılıç Ali, Kurtuluş Savaşının 4 önemli cephesinden birinin komutanlığını yapan Halit Paşa'yı (Halit Karsıalan) TBMM'de sırtından vurarak öldürmüştür. Halit Paşa, Yemen, Trablusgarp, Ardahan ve Sakarya gibi 9 ayrı cephede savaşmış ve 9 kez yaralanmış ancak ölmemiş vatansever bir Paşa idi.

27-) : 14 Temmuz 1983 : Brüksel Büyükelçiliğinde görevli ateşe Dursun Aksoy, Ermeni terör örgütü ASALA'nın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Bir sonra bu konudaki ( II ) nolu makalemizde görüşmek üzere, ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.