I.Viyana Kuşatması

mask

Avrupa'nın Sarsıldığı Ancak Direndiği Savaş - 27 Eylül - 16 Ekim 1529

Viyana KuşatmasıTarihte 27 Eylül Kanuni Sultan Süleyman Han tarafından Viyana'nın muhasara altına alındığı, ancak; büyük topların getirilmediği bir kısmının Belgrat'ta bir kısmının da Budin'de bırakılması nedeniyle ayrıca; kış mevsiminin de yaklaşması da hesaba katılarak 16 Ekim 1529 tarihinde kuşatmadan vazgeçildiği I.Viyana Kuşatmasının başlangıcının 488.yıldönümüdür.

16. ve 17. Yüzyıllarda Avrupa’nın kaderi iki hanedanın elindeydi; Habsburglar (Almanlar) ve Osmanlılar. Habsburgların başkenti ise Viyana idi.

Viyana Kuşatmaları; Batı Avrupa'nın kapısı sayılan Viyana şehrinin Osmanlı Devleti tarafından kuşatılması olaylarıdır. Birincisi 1529'da Kanuni Sultan Süleyman Han, ikincisi de 1683'te Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yapıldı.

I.Viyana ve II.Viyana Kuşatmaları; sadece Türk tarihini değil, genel anlamda Dünya tarihini de derinden etkileyen tarihin en büyük savaşlarından ikisidir.

1529 yılında yapılan I.Viyana kuşatması, her ne kadar başarısızlık ile sonuçlansa da, Osmanlı'nın gücünü Avrupa'ya tam manası ile gösterip, tescillediği, Avrupa'yı titrettiği bir savaştır.

II.Viyana kuşatmasının sonucu ise Osmanlı açısından daha hazin neticelere gebe olmuş ve bozgunun yaşandığı 1683 yılından sonra Osmanlı, büyük bir gerileme döneminin içerisine girmiştir. Bu gerileme dönemi boyuncada taarruzdan ziyade devamlı savunma savaşları yapmak zorunda kalmıştır.

Budin kalesinin fethinden sonra Osmanlı ordusu Avusturya - Almanya üzerine yürüdü. Kanuni’nin esas amacı şehri fethetmek değil, Avusturya ve Almanya'ya tabir caizse gözdağı vermekti.

Viyana KuşatmasıKanuni Sultan Süleyman Hân 1529′da Eylül'ün son günleri 75.000 kişilik bir orduyla Viyana önlerine gelerek kenti kuşattı. Ancak; Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkan ordu görülmemiş şiddetli yağmurların etkisiyle çok ağır ilerleyebilmişti.

Bu arada kuşatmada etkili olacak büyük toplarını geride bırakmak zorunda kalmış ve ancak Eylül sonlarında Viyana önlerine gelebilmişti.

Kanunî Sultan Süleyman, 8 eylülde, Ferdinand’ın ele geçirmiş bulunduğu Budin’i (Budapeşte) ikinci bir kez daha fethetti. 27 Eylül'de de Viyana önlerine gelerek Alman İmparatorluğunun başkentinin kuşatılmasını emretti. Osmanlı ordusunun Alman topraklarına girmesi, Güney Almanya’da büyük bir telaşa yol açtı.

Viyana’yı savunmakla görevli Alman İmparatorluk Başkomutanı 70 yaşındaki Salm Kontu, Osmanlılar’a karşı cesurca savaştıysa da kuşatmanın son günlerinde, bir Osman güllesiyle vurularak öldürüldü.

Bu muhasara sebebiyle bir süre için de olsa Almanya'da hüküm sürmekte olan amansız Katolik - Protestan kavgası da donduruldu.

Velhasıl; I.Viyana Kuşatması; Avrupa'da büyük bir telaşa ve endişeye neden olmuş, ancak; Osmanlı Devleti açısından arzu edilen netice alınmadan dönülmüş büyük bir muhasaradır.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler