Kurtuluş Reçetesi

 Kadir Bekiroğlu

Elimde bir sihirli değnek olsa memleketim Alucra için yapacağım ilk iş ilçenin statüsünü değiştirmek olurdu sanırım. Nasıl mı?

Örnekle anlatayım..

1990'lı yıllarda Alucra'da öğrenci iken merhum dedem Kadir Bekiroğlu ile Şiran ve Kelkit'e köylüden kuzu göbeği mantarı toplamaya giderdik. Özellikle Şiran merkeze gitmeyi hiç istemez, her gidişimde de biran evvel ordan kaçmak, işimizi bitirir bitirmez gidecegimiz yere doğru yol almak isterdim. O yıllarda ilçenin girişindeki hayvan barınakları ve at arabaları ilçede çok kötü bir kokuya ve görüntü kirliliğine sebep olurdu. Şiran bana hep kötü bir köy havası verir, ilçelikle alakası olmayan bir yer olarak zihnimde yer edinirdi. Kelkit'te o dönemin Şiran'ından farklı değildi, aynı görüntüler ve aynı geri kalmışlık iki ilçe de ortaktı.

Peki ya şimdi ne oldu? Nasıl böylesine bir köy durumunda olan ilçeler aldı başını gitti de Kelkit Vadisinde merkez olarak bilinen Alucra yerinde saymakla kalmayıp geriledi?

2004 yerel seçimlerinden sonra Şiran ilçesinde çok ciddi ve radikal kararlar alındı. Bunun en büyük sebebi ise merhum Özal döneminde atılan devlet politikalarının uygulamaya geçmesi oldu. Devletin Gümüşhane ve ilçelerinde uyguladığı kalkınmada birinci derecede öncelikli iller arasında yer alması bu bölgenin ve ilçelerin kaderini değiştirdi. Neydi bu öncelik, ne hakkı elde ettiler bu öncelikle derseniz şöyle bir iki misal ile izah edeyim.

Öncelikle devletin birinci öncelikli bölgeyi kalkındırması demek (ekonomik, kültürel, ulaşım, eğitim ve siyasal) ciddi bir yatırım var demek. Bu bölgeye yatırım yapan işadamlari ciddi anlamda vergi indirimi, elektrik indirimi, hazine arazilerinin kullanımı gibi birçok devlet imkanından hibelerinden istifade ettiriliyor. Aydın Doğan gibi bir işadamı deli mi ki İstanbul'a yakın onlarca yer, arazi, ürünleri satacağı pazar payı varken Kelkit'e Avrupa’nın en büyük organik süt sığırcılığı tesisini kursun. Helal olsun kendisine memleketine bu tesisi yaptı, tabii devletin teşviklerini sonuna kadar kullanarak.

siran_1.jpgŞiran'da açılan Gümüş Boya fabrikası, Mermer Fabrikası, Süt Fabrikaları hep bu teşviklerin ürünüdür. Böylelikle yöreye bir canlılık gelmiş özellikle köylü tarım ve hayvancılık konusunda köylerini boşaltmayarak köy nüfuslarını ayakta tutmuşlardır.

Bir diğer ve bence en önemlisi ki bu kesinlikle Alucra'da olmalı dediğim Gümüşhane bölgesi şark bölgesi ilan edilmiş, kamuda hizmet veren tüm memur, amir, güvenlik güçleri personeli gibi devletin her kademesinde çalışanlar Hakkari, Şırnak gibi terör tehditi altındaki illere gitmek yerine aynı statüdeki Gümüşhane ve ilçelerini tayinle tercih edip buradaki özellikle eğitim anlamında ve diğer alanlarda memur eksikliklerini gidermiştir.

Şiran'a gelen memurların zorunlu çalışma süresi meslek gruplarına göre en az 4 yıl olduğundan bu süre içinde ilçeden başka yere tayin alma olayının önü kapanarak kamu dairelerindeki personel ihtiyacı giderilmiş, ilçede de ciddi anlamda bir memur nüfusunun oluşmasına neden olmuştur. İşte 1990'lı yıllarda köy görünümünde olan Şiran'da şehir görünümünde olan Alucra'da bu statü değişikliğinden sonra roller değişmiş, yapılan Belediyecilik hizmetleri gibi birçok hizmetle şehir görünümü kazanmasını bilmiştir. Şiranlılar bu devlet nimetlerinden çok güzel istifade etmiş, nüfus gücünü koruduğu gibi ilçeye yapılan yatırımlarla açılan fabrikalarla dışardan nüfus almaya başlamıştır.

siran1.jpgAlucra'da acaba öğrenci olmazsa okullar kapanır mı kaygısı ve korkusu yaşanırken Şiran'da Fen Lisesi gibi okullar acılmış mevcut imkanları ile kaliteli eğitime öğretmen açığı olmadan devam etmektedir. Bu devlet yatırımları ve statü değişikliği belediyecilik anlamında da çok ciddi atılımlara vesile olmuş belediyenin ilçe nüfusunuda göz önünde bulundurarak yaptığı çalışmalarla Şiran'a doğalgaz hizmetini getirmiştir. Belediyenin nüfusa göre İller Bankasından aldığı para hergeçen gün artmış, Alucra da bu tam tersi azalmıştır. Gelen paraları ve yatırımları çok iyi değerlendiren Şiran Belediyesi bu statü değişikliği ile şuanda Alucra'nın 5-10 sene ilerisine geçmesini bilmiştir.

Şimdi gelelim sadede...

tab.jpgGümüşhane'nin Adalet Bakanlığını yapmış Oltan Sungurlu'dan sonra etkin bir siyasetçisi oldu mu bilemiyorum ama Giresun özelliklede Alucra'nın oldu. Herşeyden önemlisi Alucralıların içinde büyüyen bir Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçeği var. Ak partiyi kurduğu yer Alucra, Ak Partinin ilk belediyesi Alucra Belediyesi. Türk siyasetinin son 20 yılına şekil veren ilk beş isminden biri Alucranın bağrından kopup çıkmış Nurettin Canikli abisi var. Bu kadar ilk olmasına rağmen bu kadar geri kalması Şiran'ın da hep ileri gitmesinin temel sebebi de işte bu ilçe statülerinin farklı olmasından kaynaklandığını düşünmekteyim.

Nurettin Canikli'nin bence memleketine yapacağı ve ömrü boyunca hayır dua ile yad edileceği olay bu kırsalda kalan ilçenin konumunu tıpkı Şiran'da olduğu gibi değiştirilmesine vesile olmasıdır. Giresun'la kültür, iklim, coğrafya, toplumsal, sosyo ekonomik ve buna benzer hıçbir anlamda alakamız olmadığını sadece resmiyette vilayetimizin Giresun olduğu herkes bildiği için bu yörenin tekrar ayağa kalması işte bu ilçe statüsünün değişimine bağlı.

Alucranın kurtuluş reçetesi olarak gördüğüm bu konu sadece siyasetin değil STK larında katkı sunmaları gerek. Alucranın Sivil Toplum Kuruluşların bilhassa güçlü bir Alucra Vakfının bu konuyu gündemde tutup başta Nurettin Canikli gibi duayen bir siyasetçiyle bu değişikliği gerçekleştirmeleri en büyük temennim.

Sonuç olarak başta da ifade ettiğim üzere elimde sihirli bir değnek olsa memleketim Alucranın kurtuluş reçetesi olarak gördüğüm bu değişikliği kayıtsız şartız yapmak olurdu, çünkü benim nazarımda başka Alucra yok! her geçen gün gerilemesi nüfusunu kaybetmesi vicdanımı yaralamaktadır.

Saygılarımla,

Kadir Bekiroğlu

18.09.2018 / İstanbul

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kadir Bekiroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler