Hazreti Hüseyin (R.A)

mask

Resûl İ Ekremin Ciğer Pâresi̇ Hunharca ve Zâlimâne Bir Şekilde Kerbela'da Şehit Edildi - 10 Ekim 680

10 Ekim tarihte yaşadığımız en acı ve en feci günlerden bir gün olup, Sevgili Peygamberimiz Hz.MUHAMMED S.A.V'in gözünün nuru, torunu HZ.HÜSEYİN R.A'ın bir iktidar hırsı uğruna Irak'ta Kerbela'da şehadetinin 1337. yıl dönümüdür.

Neleri nasıl unutuyor insanlar, gözleri ve gönülleri kararınca… Neleri nasıl çiğniyor… Peygamber emanetine kılıç çekmek… ve bu nasıl bir şeydir! Peygamber (S.A.V.)’in ahirete irtihalinden sadece yarım asır sonra.

Kerbela, yıllardır İslam ümmetinin içinde hiç sönmeyecek bir acı olarak yerini korumuştur. Hiç bir suçu olmadığı halde, sadece iktidar hırsı içinde gerçekleştirilen bu acı ve bu katliam kıyamete kadar da asla unutulmayacaktır.

Hazret-i Hüseyin (R.A.) Rasûlullah (S.A.V.) efendimizin sevgili ikinci torunu, Hazret-i Ali (R.A.)'ın küçük oğlu, "Şehid” lakabıyla meşhur, başına gelen acı hadiseler dolayısıyla İslâm ümmetinin yüreklerini sızlatan bir yiğit, "Kerbelâ şehidi” diye tanınan bir sevgili mazlum insan.

O, hicretin 4. yılı Şaban ayının 5. günü Medine-i Münevvere’de doğdu. O günün sevincine melekler de katıldı. Hz. Hüseyin (R.A.)'ın doğduğu eve geldiler. Guruplar halinde ziyaret ettiler ve Resûl-i Ekrem (S.A.V.) efendimizle tebrikleştiler.

Resûl-i Ekrem (S.A.V.) efendimiz sevgili torununun kulağına ezan okudu ve adını da Hüseyin koydu. Yedinci günü Akîka kurbanı kestirdi. Aynı gün saçlarını traş ettirip kızı Fâtıma’ya verdi ve: “Ey Fâtıma! Hüseyin’in saçları ağırlığınca sadaka ver,” buyurdu. O da oğlunun saçları ağırlığınca fakirlere sadaka verdi.

Kerbela olaylarının başlangıcı aslında, Hz. Muhammed (S.A.V.)'in 632 yılında vefat etmesiyle başladı. İslam dininin son peygamberi Hz.Muhammed (S.A.V.)'in vefatının ardından Müslüman toplumunun başına kimin geçeceği konusunda bir kaygı oluştu.

Eshâbı Kiramın çoğunluğu; ilk olarak Hz.Ebu Bekir (R.A.)'ın halifeliğini kabul etti. Ardından da Hz.Ömer (R.A.), Hz.Osman (R.A.) ve en sonunda da Hz.Ali (R.A.) halifeliğe getirildi.

Miladi 656 yılında Hz.Osman (R.A.)'ın asiler tarafından şehit edilmesinin ardından Hz. Ali (R.A.) halife olarak başa geçti. Yaklaşık 5 yıl halifelik yapan Hz.Ali (R.A.), 661 yılında Hariciler tarafından gerçekleştirilen bir suikastle şehit edildi ve iktidar 20 yıllığına Hz.Muaviye (R.A.)'da kaldı.

680 yılında vefat Hz.Muaviye (R.A.)'ın ardından zalimlerin zalimi, hainlerin haini Yezid iktidara geçti ve ilk iş olarak Medine valisine bir mektup yazdı. Yazdığı mektupta Hüseyin'e değil, kendisine biat etmesini istedi, reddetmesi halinde bunu canıyla ödeyeceğini bildirdi.

Bu arada Hz.Hüseyin (R.A.) Kûfelilerden kendisine bağlılıklarını sunan mektuplar alıyordu. Kûfe'ye gelip halife olduğunu ilan ederse onu destekleyeceklerini söylüyorlardı. Hz.Hüseyin (R.A.) bu teklifleri ciddiye aldı ve Kûfe'deki taraftarlarının gerçekte olduğundan çok daha fazla olduğunu zannetti.

Yaklaşık 70 yâreni ve ailesi ile birlikte Kûfe'ye doğru yola çıktı. Sayıca az olan Kûfeli taraftarlar, Yezid'in yandaşları tarafından bastırıldı. Hz.Hüseyin (R.A.) ve beraberindeki 70 kişi, Kerbela'da Yezid'in 4500'e yakın adamıyla karşılaştı.

Çıkan savaşta Hz.Hüseyin (R.A.)'ın, 6 aylık bebeği susuzluktan ölmek üzereydi ve oğlunu kucağına alarak Yezid'in karşısına dikildi. Oğlu için Yezid'den bir yudum su istedi ancak Hurmala bin Kahil, çocuğu okla boynundan vurarak şehit etti.

Oğlunu defneden Hz.Hüseyin (R.A.) yeniden Yezid'in karşısına çıktı ve teslim olmalarını istedi. Meydana gelen savaşta Hz.Hüseyin (R.A.) ve yakınları şehit edildi. Ailesi de esir alındı.

Ubeydullah bin Ziyad'ın emri üzerine Hz.Hüseyin (R.A.)'ın cesedi atlara çiğnetildi. Daha sonra Yezid'in askerleri çadırlara girdiler ve kampı yağmalamaya başladılar. Ölen 72 kişinin cesedi Gadiriye köylüleri tarafından ertesi gün defnedildi.

Velhasıl; Yezid gibi zalimler hep zulmün sembolü olarak beddua ile, Hz.Hüseyin (R.A.) gibi mazlumlar ise hep hakkın ve hakikatın sembolü olarak daima duâ ile

kıyamete kadar böyle anılacaktır.

Evvelallah mekanın cennettir ey şehitlerin efendisi Hüseyin! Bu günahkar ümmet, senin gibi mazlum şehitlerin kıyâmı ile vücûd bulacaktır inşaallah!

Bir sonraki makalemiz olan Hz.HÜSEYİN R.A'ın KERBELÂ'DA HAYKIRIŞI isimli makalemizde buluşmak üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler