Ankara Meydan Savaşı - (28 Temmuz 1402)

mask

Değerli Dostlar!

28 Temmuz Ankara Meydan Savaşının tam 615.yıl dönümüdür. 622 yıl süren Osmanlı devleti işte bundan 615 yıl evvel tarifi imkansız ve devâsâ bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştı.

Ankara Savaşı; Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid Hân ile, aslen Özbek Türk'lerinden olan Timur İmparatorluğunun Hâkânı Emir Timur arasında, Ankara'nın çubuk ovasında meydana gelen ve Osmanlı Devletinin savaşı kaybettiği ve Yıldırım Bayezid Hân'ın da esir düştüğü bir meydan muharebesidir.

Osmanlı Devleti, bu mağlubiyetle " fetret dönemi " ne girdi ve devlet parçalanma tehlikesi karşı karşıya kaldı. Yıldırım Bayezid'in bütün oğulları Anadolu'n değişik yerlerinde kendisini sultan ilan etti. I.Mehmet yani Çelebi Mehmed 12 yıllık bir mücadeleden sonra devleti tekrar eski düzenine koydu ve yeni Sultan oldu.

Osmanlı Devleti, Anadolu'daki Türk Beyliklerini egemenliği altına aldığı bir dönemde, Timur İmparatorluğu İran coğrafyasına da hakim olmuştu. Timur kendisini İlhanlılar'ın varisi sayarak, Anadolu toprakları üzerinde hak iddia etmekteydi.

Timur'un müdahalesi ile yıkılan Celayir Devleti Sultanı Ahmed Han ile Karakoyunlu Devleti Sultanı Kara Yusuf, Osmanlı Devletine sığındılar. Timur, Bayezid'ten bunların iadesini istedi ve karşılıklı mektuplaşmalar oldu ancak hiç bir netice alınamadı.

Her iki ordu da Ankara'da Çubuk Ovasında karşılaştıklarında, Osmanlı Ordusu yaklaşık 70.000, Timur'un Ordusu 130.000 civarında idi. Ayrıca; Timur'un Ordu'sunun önünde de 32 tane zırhlı fil bulunmaktaydı.

Savaş başlayınca Bayezid Hân iki süprizle karşılaştı. Birincisi; Osmanlı Süvarileri, zırhlı fillerle görünce, atlar ürkmeye başladı. Bu daha evvel hiç hesaba katılmayan ve yepyeni bir durumdu. İkincisi ise Kara Tatarların aniden saf değiştirerek Timur'un tarafına katıldılar. Bu da Osmanlı Ordu'sunun taarruz gücünü çok ciddi bir şekilde kırmıştı.

Yine savaş sırasında yaşanan başka bir süpriz ise, Osmanlı Ordusundaki Karaman, Germiyan, Saruhan, Aydın, Menteşe ve Saruhanlı Sipahiler, karşı saflarda Timur'un yanında kendi beylerini görünce, onlar da hemen saf değiştirerek Timur'un ordusuna katıldılar.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Sultan Bayezid yanında kalan sadece 3.000 asker ile gün batarken, Çataltepe'de muharebeye devam ediyordu. Üç saatlik mücadelenin ardından gidişatı iyi görmeyen Bayezid, bir huruç yani yarma harekatı ile karşı tarafa yüklendi. Ancak o sırada atı yaralanın yere yuvarlanınca, oğluyla birlikte esir düştü.

Savaş bitmiş ve her iki taraf da ağır kayıplar vermişti. Haçlılara Niğbolu'da kök söktüren Yıldırım Bayezid Hân, maalesef yine kendisi gibi bir müslüman bir Türk'e hem de kendisi gibi Sünnî bir komutana esir düşmüştü.

Timur, Bayezid'e nezaketle ve hürmetle davrandı. Ancak; Avrupalı Haçlı sürülerini perişan eden savaşlardaki hızından dolayı kendisine " YILDIRIM " ünvanı verilen o koca sultanın kalbi bu üzüntüye ve kedere daha fazla dayanamadı ve 44 gibi çok genç bir yaşta hayatını kaybetti.

Bayezid Hân'ın vefatını duyan Timur, aynen şöyle demek durumunda kalır "........Yazık oldu. Büyük bir mücahidi kaybettik......"

Evet o gerçekten çok büyük mücahit idi. Hem Haçlı sürülerine kök söktürüyor hem de İstanbul'u fethetmek İçin 3 defa İstanbul'u kuşatacak kadar yürekli bir mücahitti.

Ankara savaşının sonuçları hakkında da şunları diyebiliriz:

Yapmış olduğu 20 civarında savaşın hiçbirini kaybetmeyen ve bir savaşta en fazla 6.000 askerini kaybeden Timur, bu savaşı da kazanmasına rağmen yaklaşık 40.000 askerini kaybetmişti.

Bu savaş, Ortaçağ tarihinin de en büyük meydan savaşı olup 200.000 Türk askeri maalesef ve maalesef birbiriyle savaşmıştır.

Ayrıca; bu savaş sonucunda, Anadolu'daki Türk birliği parçalanmış ve Osmanlı devleti çok ciddi bir sarsıntı geçirdiği için İstanbul'un fethi de yarım asır daha gecikmiştir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.