Büyük Fırsat, Matrah Artışı ve Vergi Yapılandırma

 Şerif BIYIKÇI

7326 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılandırma

09.06.2021 tarihinde Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7326 sayılı Kanun Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanunun kapsamı 30.04.2021 tarihinden önce tahakkuk etmiş kesinleşmiş birçok kamu alacaklarını kapsamaktadır.

* Vergi ve bunlara bağlı olarak vergi cezaları gecikme faizleri ve gecikme zamları,

* Vergi aslına bağlı olmayan cezalar gecikme faizleri ve gecikme zamları,

* Verilen idari para cezaları (24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile 7/11/1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanuna göre verilen idari para cezaları ile 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (III) sayılı cetvelde yer alan düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları hariç),

* Yukarıdaki bentler dışında kalan ve Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında tahsil dairesine takip için intikal etmiş olan asli ve fer’i amme alacakları (adli para cezaları hariç),

* Sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

Birçok kesinleşmiş kamu alacağını yapılandırma kapsamına girmektedir.

Başvurular;

* Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) veya e –Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak,

* Bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla, yapılabilecektir.

* Diğer kamu borçları için ilgili kurumların varsa siteleri üzerinde, e-Devlete bağlantılı olanlar e-Devlet entegresi üzerinden veya şahsen başvurular yapılabilecektir.

Başvuruların 31 Ağustos 2021 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılması gerekmektedir.

Yapılandırılan borçları, tercihen peşin veya taksitler halinde ödenebilecektir. Taksit sayısı 6, 9, 12, 18 şeklinde iki ayda bir olmak üzere ödenir

Yapılandırmadan yararlanma şartları;

* Mükelleflerin yapılandırma borçlarına ilişkin dava açmamaları ve bu borçlarının takibine ilişkin açtıkları davalardan vazgeçmeleri gerekmektedir.

* İlk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi şattır.

* Bir takvim yıllında iki taksit

* Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.

MATRAH ARTIŞI UYGULAMASI

Matrah ve vergi artırımı yapılmasının mükelleflere avantajlar sağlayacaktır. İlgili dönemler itibariyle vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmasını engeller. İlgili yılda ödediğiniz matrah artışı tutarı sizler için bir sigorta niteliği taşır. Yıllar dönemler itibariyle 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarını kapsamaktadır.

Aşağıda ki vergi türleri bakımından matrah artışı yapılabilir.

-Gelir ve Kurumlar Vergisi.

-Muhtasar Vergisi ve KDV matrah artışı yapılabilir.

İşletmelerin kayıtlarının düzeltilmesi imkanı da getirilmiştir.

Ayrıca işletmede mevcut olup kayıtlarda yer alamayan, emtia makine teçhizat ve demirbaşların rayiç bedelleriyle kayıtlara alınması veya kayıtlarda yer alıp mevcut olmayan emtia makine teçhizat ve demirbaşların çıkışların yapılabilecektir.(Stok Affı)

Bilançoda olduğu halde kasa mevcut olmayan, ortaklardan alacaklar gibi tutarın vergisi ödenmek suretiyle kayıtlar düzeltilebilecektir.

Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin aktiflerinde kayıtlı bulunan taşınmazlar ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetlerinin yeniden değerleme yöntemiyle kayıtlarını düzeltebileceklerdir.

31.08.2021 tarihine kadar kesinleşmiş olan kamu borçlarından ilgili kurumlara internet sayfalarından veya şahsen müracaat ederek ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Covid-19 salgın nedeniyle birçok kamu borcunun yapılandırma başvuruları internet ortamından kabul edilebilir duruma gelmiştir.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Şerif BIYIKCI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerif BIYIKÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?