Kıbrıs'ın Fethi -- 1 Ağustos 1571

mask

Saygıdeğer Dostlarım!

Hikmeti nedir bilinmez amma nasıl ki Temmuz ayı tarihte çetin, üzüntülü ve moral bozucu olaylar yumağından meydana gelmişse Ağustos ayı da o derece güzel, bir Türk'e ve müslümana moral veren güzel hâdiselerle bezenmiştir. İşte ilki de tarihte bugün Kıbrıs'ın Osmanlılar tarafından fethedilmesidir.

Kıbrıs, II.Selim Han zamanında ve yaklaşık 50.000 şehit pahasına fethedilmiş, jeopolitik ve konjonktürel olarak biz Türk'ler için asla ihmal edilemeyecek bir adadır.

Kişisel tesbitim odur ki; eğer Kıbrıs haritasına şöyle dikkatli bir şekilde bakarsanız sanki makinalı bir Tüfeğin Anadolu topraklarına doğru konuşlandırılmış olduğunu hemen gözlemleyeceksiniz. İşte onun için Anadoluya tam hakim olmanın yolu bu makinalı tüfeğe hakim olmaktan geçer.

Kanuni Sultan Süleyman Han döneminde haçlıların ittifak ederek Osmanlı Devletinin üzerine gelseler de perişan olarak Akdenizden ayrılmışlardı. Akdeniz adeta bir Türk gölü haline gelmişti. Ancak, Kıbrıs hâlâ Venediklilerin elinde idi.

Gerçi Sultan II.Bayezid Hân döneminden beri Venedikliler, Kıbrıs için her yıl Memluklere ödedikleri 8 bin duka altın değerindeki bir vergiyi Osmanlı Devletine vermeye başlamışlardı. Ancak, bu makinalı tüfek Anadolu'nun güvenliğini çok ciddi bir şekilde tehdit etmeye devam ediyordu. Onun için buran fethine karar verildi.

Bunun yanında, burada kümelenen Korsanlar, hacca giden gemilere ve tüccarlara zarar veriyorlar, Anadolu ve Suriye kıyılarında da soygun yapıyorlardı.

Sultan II.Selim Hân, Sokullu Mehmed Paşa'nın isteksizliğine rağmen, diğer paşaların da müsbet bakışı ve Şeyhülislam Ebussuud Efendinin de onayıyla Kıbrıs'ın fethi için sefer hazırlığına başlanıldı.

II.Selim Hân, V.Vezir Lala Mustafa Paşa'yı bu iş için Serdar ı Ekrem yani başkomutanlığa, Kaptan ı Deryalığa ise III.Vezir Piyalepaşayı tayin etti. Donanmanın ikinci komutanlığına ise müezzinzade Ali Paşa getirildi.

Böylece 360 gemiye, 60.000 asker bindirilerek yola çıkartma başladı. Ayrıca Anadolu kıyılarından, Şam ve Halep'ten de ilave askerler Orduya kayılacaktı.

Öte yandan Venediklilerin yanında, diğer Haçlılardan ve denizcilikte meşhur olan İspanya, Malta ve Ceneviz de 206 gemi ve 36.000 askerle Girit Ada'sından harekete geçtiler.

Türk donanması 15 Mayıs 1570'de İstanbul'dan ayrıldı ve 1 Temmuz'da Limasol kıyılarına ulaştı. Ertesi gün karaya asker çıkarıldı ve hiç direnmeden Leftari Kalesi alındı ve 9 Temmuz'da da Girne kalesi alındı. Bilahare Lefkoşe kalesi fethedildi.

Fakat Magosa Kslesinin kuşatması tam 7 ay sürdü. Bu kalenin savunmasını Venedikli kumandan Marco Antonio Bragadino yapmaktaydı.

Lala Mustafa Paşa, iyice yıkılan surların üzerinden genel bir taaruz başlatırken 1 Ağustos 1571 sabahı Venedikliler beyaz teslim bayraklarını dalgalandırmaya başladılar ve aynı gün teslim antlaşması imzalandı.

Böylece yaklaşık 1 yıl süren ve 50.000 Osmanlı askerinin şehadet şerbetini içmesine vesile olan Kıbrıs tamamen fethedilmiş oldu. Bütün komutanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var: II.Selim, Ayasofya Camiisinin bahçesinde, Lala Mustafa Paşa Eyüp Sultan hazretlerinin ve Piyalepaşa ise Beyoğlu Kasımpaşa'da Piyalepaşa camiinin hemen yanında medfundurlar. Tekrar mekanları cennet olsun inşaallah!

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.