Patrona Halil İsyanı

mask

LÂLE DEVRİNİ SONA ERDİREN İSYAN - 28 Eylül 1730

28 Eylül tarihinde bundan tam 287 yıl evvel yaşanan ve menfi anlamda çok önemli bir yer işgal eden Patrona Halil İsyanından bahsedeceğiz. Zira; bu isyanla Osmanlı Sultan'ı III.Ahmed tahttan indirildi ve Sultan I.Mahmud da tahta çıkartıldı.

Patrona Halil İsyanıOsmanlı Devleti tarihinde Lale Devri adı ile tanımlanan bu 12 yıllık dönem (1718-1730 ) İstanbul’da çıkan Patrona Halil isyanı ile sona erdi. Bu isyanın çeşitli siyasi, ekonomik, sosyal ve idari sebepleri vardı.

Devletin sadrazamlık makamında bulunan Damat İbrahim Paşa’dan memnun olmayan ve ona karşı olan devlet adamları, devlet içerisinde yapılan ıslahatların Yeniçeri Ocağında da yapılacağı yönünde dedikodular ve şayialar çıkararak Yeniçeri Ocağını Devlete karşı kışkırttılar.

Bu dedikoduların yanında bir de açık bir gerçek vardı. O da şuydu: ekonomik sıkıntıların baş göstermeye başladığı halkın sıkıntılarının arttığı bu dönemde, lüksün zevk ve sefanın artması, sarayların, konakların, bahçe düzenlemelerine harcamalar yapılması kısacası şaşanın artması isyan tertip edenlerin işlerini kolaylaştırdı, halkı yanlarına çekmek için onlara altın tepside sunulan iyi bir fırsat verdi.

Ne hazindir ki; Devlete karşı İsyan hazırlığını yapan devlet adamları, isyanı başlatması için Kapalıçarşı’da tellaklık yapan Patrona Halil’i buldular.

Patrona Halil; aslen Arnavut olan, Nis ve Vidin’de çıkan yeniçeri ayaklanmalarına katılarak idam cezası alan ancak idamdan kurtulmuş birisiydi.

Patrona Halil İsyanıİdamdan kurtulduktan sonra İstanbul’a geldi ve gönüllü olarak yeniçeri ocağında görev aldı. Patrona Halil diğer birçok yeniçeri gibi barış dönemlerinde zanaatla uğraşmakta ve Kapalıçarşı’da tellakllık yapmaktaydı.

Vergilerden şikayet eden halk ve İran Seferi'ne katılmak istemeyen Yeniçeriler de isyana katılınca, isyan giderek büyümüş, saraya giden asiler, padişah III.Ahmet'ten Damat İbrahim Paşa'nın infazını istemişlerdi.

İsyan o kadar büyümüştü ki; kendilerine teslim edilen Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'yı idam eden asiler, tekrar saraya yürüyerek, Sultan III.Ahmet'i tahttan indirerek yerine I.Mahmut'u tahta çıkardılar.

Bu hengamede İsyancılar, I.Mahmut’a istedikleri kişileri önemli mevkilere getirmesini istediler ve baskı yaptılar. 46 gün devlet çarkını istediği gibi dönderdiler. Sultan I.Mahmud Hân çok akıllıca bir strateji uyguladı. Asilerin tekliflerini önce kabul etti, ama diğer taraftan da Yeniçerileri ve zarar gören devlet adamlarını yağdan kıl çeker gibi yanına çekti.

İsyanın elebaşısı Patrona Halil, Sadaret Kaymakamı olmak gibi devletin en önemli görevlerinden birini talep etti. Sultan I.Mahmud Hân, bunun ne anlama geldiğini çok iyi bildiği için ve bu işin sonucunun nerelere kadar uzanacağını anladığı için, Kaptan-ı Derya hocası Mehmet Paşa ile bir plan kurdu ve Patrona Halil’i hilat giymesi için 25 Kasım 1730’da Topkapı Sarayı’na davet etti.

Sarayda gerekli güvenlik önlemleri alınmıştı. Revan Köşkü’nde bekleyen Yeniçerilerin saldırısıyla, Patrona Halil ve Yandaşları önce birbirinden ayrıldı, sonra da Patronanın muhafızları teker teker içeri alınarak öldürüldü. Devlet otoritesi yeniden sağlandı.

Patrona Halil isyanını aklıyla ve zekasıyla bertaraf eden Sultan I.Mahmud Hân, 30 Eylül 1730 tarihinde tahta çıkartılmıştı. Kısmet olursa çok büyük başarıların altına imza atan hatta şahsi kanaatime göre son 200 yılın en başarılı sultanlarından biri olan I.Mahmud Hân'ı tanıtmaya çalışacağız inşaallah!

Başka bir makalemizde görüşmek üzere şimdilik ALLAH (C.C.)'a emanet olunuz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av.Mustafa TAŞBAŞI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alucra Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alucra Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Alucra Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alucra Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Alucra Belediye Başkanı Kim Olsun?
Tüm anketler