Ömer DOKUMACI

Ömer DOKUMACI

Mail: dokumaci@gmail.com

Alucra kimin?

Bu Vatan kimin? şiirinde Orhan Şaik Gökyay vatanın sahipleri olarak, vatan için özveride bulunanları, vatan için ölenleri, vatan için çalışanları, vatan için hizmet edenleri gösterir. Vatan padişahındır demez, vatan başkanındır demez, vatan zenginindir demez.

Şimdi dönelim ve soralım kendimize, Alucra kimin?

Yerel seçimler yaklaşıyor ve aday adayları bir bir başvurularını yapıp parti merkezlerinden adaylıklarının onaylanmasını bekliyorlar. Buna kimsenin itirazı olamaz. Her parti kendi istediği adayını açıklar, o adayla da seçime girer. Girer de kazanması için Alucralılar'ın da oyunu alması gerekir. İşte tam da bu noktada tekrar sorulması gereken soru geliyor dilimizin ucuna: Alucra Kimin?

Alucra, Alucra'da yaşayan halkın değil mi?
Alucra, Alucra'da hizmet veren esnafın değil mi?
Alucra, Alucra'da okuyan öğrencinin değil mi?
Alucra, Alucra'da görev yapan memurun, askerin değil mi?

O halde neden herkesin gözü Alucra ile ilgili bir karar alınacağı zaman tek bir kişiye bakıyor?

Alucralı esnaf, memur, öğrenci, halk bugün konuşmayacak ve belediyesini yönetecek adayını belirlemek için girişimde bulunmayacaksa ne zaman konuşacak, ne zaman girişimde bulunacak?

Nikah memurunun dediğinden biraz değiştirerek: "Ey Alucralı ya bugün konuş, ya bir dahaki seçimlerde aday belirleme sürecine kadar sus!" Çünkü, yarın istemediğin, Alucra'ya layık olmayan, hizmette bulunmayan, Alucra'da zaman bile geçirmeyen bir başkan seçimi kazanıp o koltuğa oturduğun zaman ne şikayet etmeye hakkın olacak, ne de seni dinleyecek bir merci.

Konuşulacaksa yüksek sesle ve mutlaka "cesaretle" bugün konuşulmalı.

***

Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıradağlar gibi duranlarındır,
Bir tarih boyunca onun uğrunda 
Kendini tarihe verenlerindir.

(Orhan Şaik Gökyay)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar